Навігація
Головна
ЗБЕРІГАННЯ ДОКУМЕНТІВ І СПРАВЗберігання документівПорядок електронного документообігуПоняття електронного документа та електронного документообігуЗберігання цінностей у комерційному банку
Експертиза облікової політики аудійованої особиОблікова політика організаціїОБЛІКОВА ПОЛІТИКА ОРГАНІЗАЦІЇАудит облікової політики для цілей бухгалтерського облікуОблікова політика
 
Головна arrow Аудит та Бухоблік arrow Бухгалтерський облік в казенних установах
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Документообіг та порядок зберігання документів

Порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних облікових документів організаціями, у тому числі казенними установами, регламентований чинним Положенням про документи і документообіг в бухгалтерському обліку, затвердженим Мінфіном СРСР за погодженням з ЦСУ СРСР від 29 липня 1983 № 105.

Документообіг в установі, під яким розуміють рух первинних облікових документів (створення, отримання від інших організацій, прийняття до обліку, обробка, передача в архів), регламентується графіком, приблизна форма якого наведена в табл. 3.3.

Роботу зі складання графіка документообігу організовує головний бухгалтер, а керівник установи стверджує даний документ. До кожного виконавця доводиться виписка з графіка з перерахуванням документів, відносячи

Таблиця 3.3. Приблизна форма графіка документообігу

Приблизна форма графіка документообігу

щихся до сфери його діяльності, строки їх подання до бухгалтерської служби.

Після закінчення кожного звітного місяця первинні облікові документи, що відносяться до відповідних Журналам операцій, повинні бути підібрані в хронологічному порядку і зброшуровані. При незначній кількості документів брошурування можна виробляти за кілька місяців в одну папку (справа), на обкладинці якої необхідно вказати: найменування установи, назву і порядковий номер папки (справи); звітний період - рік і місяць; початковий і останній номери Журналів операцій; кількість аркушів у папці (справі).

Облікова політика казенної установи

Відповідно до Закону про бухгалтерський облік під обліковою політикою розуміється сукупність прийнятих організацією способів ведення бухгалтерського обліку (первинного спостереження, вартісного виміру, поточної угруповання і підсумкового узагальнення фактів господарської діяльності).

Облікова політика включає в себе методологічне, організаційне та технічне забезпечення облікового процесу.

Методологічний розділ облікової політики регламентовано Інструкцією по бюджетному обліку, де визначені:

o критерії, при дотриманні яких актив визнається основним засобом, нематеріальним активом, невироблених активом, матеріальним запасом;

o правила оцінки нефінансових активів;

o порядок нарахування амортизації по основних засобах і нематеріальних активах;

o порядок формування вартості матеріальних запасів.

Крім цього установи повинні керуватися правилами формування облікової політики, закріпленими ст. 6 Закону про бухгалтерський облік. Вони наведені в табл. 3.4.

Таблиця 3.4. Правила формування облікової політики

Перелік правил

data-override-format="true" data-page-url = "http://stud.com.ua">

Законодавча норма (Закон про бухгалтерський облік)

Облікова політика затверджується наказом чи розпорядженням особи, відповідальної за організацію і стан бюджетного обліку

п. 3 ст. 6

Прийнята організацією облікова політика застосовується послідовно з року в рік

п. 4 ст. 6

Зміна облікової політики може проводитися у випадках зміни законодавства РФ чи нормативних актів органів, що здійснюють регулювання бухгалтерського обліку, розробки установою нових способів ведення бухгалтерського обліку або істотної зміни умов діяльності установи

п. 4. ст. 6

Зміни облікової політики повинні вводитися з початку фінансового року

п. 3 ст. 6

Наказ про облікову політику установи повинен розкривати способи і засоби бюджетного обліку, за якими допускається їх вибір, або вони взагалі не регламентовані нормативними актами. У наказ не слід включати рясні цитати із законів та інструкцій. Ряд розділів облікової політики може бути оформлений окремими наказами або дан у вигляді додатків.

У документі "Облікова політика установи" повинні бути відображені наступні питання регламентації бюджетного обліку.

1. Загальні питання організації обліку.

У відповідності зі ст. 6 Закону про бухгалтерський облік існує три варіанти організації бухгалтерської служби в установі:

o бухгалтерська служба як структурний підрозділ, очолюване головним бухгалтером;

o введення в штат посади бухгалтера;

o передача ведення бюджетного обліку централізованої бухгалтерії.

Відображаючи один з вищевказаних видів організації бухгалтерської служби у наказі про облікову політику, необхідно сформувати наступні положення, які можуть бути як самостійними документами, так і додатком до наказу:

data-override-format="true" data-page-url = "http://stud.com.ua">

o Положення про бухгалтерію (або централізованої бухгалтерії). Для централізованої бухгалтерії вкрай необхідно визначити порядок взаємовідносин з обслуговується установою;

o посадові інструкції фахівців бухгалтерії.

2. Порядок і строки проведення інвентаризації нефінансових активів, зобов'язань.

Порядок, кількість і строки проведення інвентаризації визначаються керівником організації, за винятком випадків, коли проведення інвентаризації є обов'язковим. Персональний склад інвентаризаційних комісій може затверджуватися як в рамках облікової політики, так і окремими наказами. При цьому повинна затверджуватися комісія для проведення раптової ревізії каси, частота контрольної інвентаризації грошових коштів (за наявності бухгалтерської служби як структурного підрозділу).

3. Робочий план рахунків.

Наводиться сформований робочий план рахунків, що не суперечить Плану рахунків бюджетного обліку.

4. Графік документообігу.

У вигляді додатку до наказу про облікову політику необхідно скласти і привести графік документообігу, що містить перелік і форми первинних облікових документів, терміни їх складання, а також перелік посадових осіб, відповідальних за оформлення, виконання, обробку та перевірку кожного документа, термін його виконання і порядок передачі в архів.

5. Технологія обробки облікової інформації.

Так як в сучасних умовах КУ мають широку можливість вибору програмних продуктів для ведення бюджетного обліку, використовуваний програмний продукт слід вказати в обліковій політиці.

6. Форми первинних облікових документів.

Якщо установа при відображенні фактів господарської діяльності застосовує документи, не затверджені Інструкцією по бюджетному обліку або не мають уніфіковану форму, то тоді затверджується перелік таких неуніфікованих форм. При цьому необхідно враховувати встановлені п. 2 ст. 9 Закону про бухгалтерський облік вимоги до оформлення первинних облікових документів.

7. Перелік осіб, які мають право підпису первинних облікових документів.

Затверджується перелік осіб, які мають право підпису первинних облікових документів відповідно до п. 3 ст. 9 Закону про бухгалтерський облік.

8. Структура інвентарного порядкового номера.

Відповідно до п. 18 Інструкції по бюджетному обліку основному засобу присвоюється унікальний інвентарний порядковий номер. Однак правила складання інвентарного номера не визначені. Тому бюджетній установі необхідно самостійно сформувати ці правила і відобразити в обліковій політиці.

9. Облік розрахунків з підзвітними особами.

Необхідно відобразити граничний розмір і період часу, протягом якого отримані грошові кошти повинні бути використані, терміни подання працівником Авансового звіту.

10. Спосіб оцінки майна, одержуваного у вигляді пожертвувань.

Оцінка майна, отриманого у вигляді пожертвувань (за винятком грошових коштів) може визначатися постійно діючою інвентаризаційною комісією за ринковими цінами, у випадку, якщо жертводавець не вказав вартість майна або немає підтверджуючих документів.

Нижче наведено приклад наказу "Про облікову політику" казенного освітньої установи.

Відповідно до Федеральним законом від 21.11.1996 р № 129-ФЗ "Про бухгалтерський облік", правилами бюджетного обліку, встановлених Інструкцією по бюджетному обліку, положеннями бюджетного законодавства, іншими нормативними правовими актами РФ НАКАЗУЮ:

1. Затвердити єдину Облікову політику (вказується найменування установи).

2. Застосовувати затверджену цим наказом облікову політику з 01.01.200 .. р, в усі наступні звітні періоди з внесенням до неї в установленому порядку необхідних змін і доповнень.

3. Ознайомити з положеннями облікової політики всіх співробітників, що мають відношення до облікової процесу.

4. Відповідальність за виконання облікової політики, достовірне відображення діяльності на рахунках бюджетного обліку, своєчасне надання повної і достовірної бюджетної та податкової звітності покладаю на головного бухгалтера.

5. Відповідальність за організацію бюджетного та податкового обліку, організацію зберігання документів, дотримання законодавства залишаю за собою.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Cхожі теми

ЗБЕРІГАННЯ ДОКУМЕНТІВ І СПРАВ
Зберігання документів
Порядок електронного документообігу
Поняття електронного документа та електронного документообігу
Зберігання цінностей у комерційному банку
Експертиза облікової політики аудійованої особи
Облікова політика організації
ОБЛІКОВА ПОЛІТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Аудит облікової політики для цілей бухгалтерського обліку
Облікова політика
 
Дисципліни
Агропромисловість
Аудит та Бухоблік
Банківська справа
БЖД
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Нерухомість
Менеджмент
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
Соціологія
Статистика
Техніка
Страхова справа
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Пошук