Навігація
Головна
Нормативно-методичне та правове забезпечення стандартизації та...Правові та нормативні основи діловодстваНОРМАТИВНО-МЕТОДИЧНА БАЗА ДОКУМЕНТАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯНОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ТА ОРГАНИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ В...Нормативне та методичне забезпеченняНормативні правові акти та методичні документи Уряду Російської...Нормативні правові акти Президента РФДовготривалі нормативні акти, що встановлюють правила забезпечення...Міжнародні нормативно-правові акти забезпечення ІБНормативно-методичне забезпечення системи управління людськими...
 
Головна arrow Документознавство arrow Основи діловодства. Мова службового документа
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Нормативно-правове та методичне забезпечення діловодства

Технологічний процес створення, обробки, руху документів в організації, зберігання і використання їх в поточній діяльності, питання роботи служби документаційного забезпечення управління, її структура, функції, штати, технічне забезпечення та інші аспекти регламентуються сукупністю законів, нормативних правових актів і методичних документів.

Нормативно-правова та методична база діловодства - це сукупність законів, нормативних правових актів і методичних документів, що містять загальні принципи організації документаційного забезпечення управління, що регламентують процеси і технології створення, обробки, зберігання і використання документів в поточній діяльності організації або установи, а також роботи служби документаційного забезпечення, включаючи її структуру, функції, штати і інші аспекти.

Нормативно-правова база діловодства включає в себе:

• Конституцію РФ;

• законодавчі акти РФ у сфері інформації та документації;

• укази і розпорядження Президента РФ, постанови і розпорядження Уряду РФ, що регламентують питання діловодства;

• правові акти федеральних органів виконавчої влади;

• правові акти органів законодавчої і виконавчої влади суб'єктів РФ та його територіальних утворень, що стосуються питань документаційного забезпечення управління;

• локальні нормативні акти з діловодства організацій, установ і підприємств;

• загальноросійські класифікатори техніко-економічної та соціальної інформації;

• національні стандарти в області документаційного забезпечення управління;

• правові нормативні документи з організації управлінської праці і охорони праці;

• правові нормативні документи з організації архівного зберігання документації.

Стаття 24 Конституції РФ закріплює обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб забезпечити кожному можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права і свободи, якщо інше не передбачено законом. У статті вказується також на неприпустимість збору, зберігання, використання та поширення інформації про приватне життя особи без її згоди.

Ряд статей Цивільного кодексу РФ, що становить основу цивільного законодавства, встановлює види і різновиди документів, що створюються в цілях фіксації актів цивільних взаємовідносин, реєстрації фактів їх виникнення або припинення, реорганізації, підтвердження правовідносин і т.д. У ньому встановлюються види установчих документів юридичної особи, склад необхідних реквізитів і вимоги до їх змісту, що передбачають обов'язкове зазначення в них найменування організації, місця її знаходження і порядку управління діяльністю (ст. 52); містяться вимоги до оформлення цінного паперу письмової форми правочину (ст. 142-144, 160); встановлюються види договорів, що фіксують зобов'язання однієї сторони на користь іншої сторони (ст. 307); містяться загальні положення про договір - угоді двох або декількох осіб про встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, визначаються форми та особливості укладення, зміни та розірвання договору (ст. 420-453).

data-override-format="true" data-page-url = "http://stud.com.ua">

Кримінальний кодекс РФ від 13.06.1996 № 63-ФЗ в ряді статей визначає відповідальність за неправомірні дії з документами та інформацією у випадках: неправомірної відмови посадової особи в наданні зібраних у встановленому порядку документів, які безпосередньо зачіпають права і свободи громадян, або надання неправдивої, неповної інформації (ст. 140); неправомірного доступу до охоронюваної законом комп'ютерної інформації (ст. 272); порушення встановлених правил поводження з документами, що містять державну таємницю (ст. 284); службового підроблення, тобто внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, виправлень, які деформують їх зміст (ст. 292); викрадення, знищення, пошкодження, приховування офіційних документів, штампів, печаток (ст. 325); підробки офіційного документа, виготовлення підроблених штампів, печаток (сг. 327) та ін.

Трудовий кодекс РФ від 30.12.2001 № 197-ФЗ (далі - ТК РФ) включає ряд статей, що визначають зміст і форму таких документів, як трудовий договір (ст. 57, 67), трудова книжка (ст. 66); умови укладення трудового договору з колишніми державними і муніципальними службовцями (ст. 64.1), встановлює обов'язковість застосування правил внутрішнього трудового розпорядку, графіка відпусток (ст. 123, 190), терміни оформлення документів і порядок ознайомлення з ними працівників (ст. 67, 68 і ін.), порядок роботи з персональними даними (ст. 86-88), порядок узгодження документів або врахування думки первинної профспілкової організації чи представницького органу (ст. 8, 190 та ін.); визначає документи, якими оформляються основні кадрові процедури (ст. 67, 68, 84.1, 193 та ін.), порядок роботи з трудовою книжкою (ст. 65, 66, 84.1).

data-override-format="true" data-page-url = "http://stud.com.ua">

Стаття 5 ТК РФ встановлює, що регулювання трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин здійснюється:

• трудовим законодавством (включаючи законодавство про охорону праці), що складається з цього Кодексу, інших федеральних законів і законів суб'єктів РФ, містять норми трудового права;

• іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права:

- Указами Президента РФ;

- Постановами Уряду РФ і нормативними правовими актами федеральних органів виконавчої влади;

- Нормативними правовими актами органів виконавчої влади суб'єктів РФ;

- Нормативними правовими актами органів місцевого самоврядування.

Трудові відносини регулюються також колективними договорами, угодами і локальними нормативними актами, що містять норми трудового права.

ТК РФ встановлено верховенство, ієрархія і підпорядкованість законодавчих і нормативних актів. Обчислення строків виникнення і припинення трудових відносин, оформлення звільнень, визначення стажу роботи і у всіх інших випадках, коли доводиться враховувати кожен день роботи громадянина, регулює ст. 14 ТК РФ.

У ст. 23 ТК РФ дається визначення поняття трудових відносин - соціального партнерства як системи взаємовідносин між працівниками (представниками працівників), роботодавцями (представниками роботодавців), органами державної влади, органами місцевого самоврядування, спрямованої на забезпечення узгодження інтересів працівників і роботодавців з питань регулювання трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин.

Статтею 24 ТК РФ встановлені основні принципи соціального партнерства:

• рівноправність сторін;

• повагу і врахування інтересів сторін;

• зацікавленість сторін в участі в договірних відносинах;

• сприяння держави у зміцненні і розвитку соціального партнерства на демократичній основі;

• дотримання сторонами та їхніми представниками трудового законодавства та інших нормативних правових актів, містять норми трудового права;

• повноважність представників сторін;

• свобода вибору при обговоренні питань, що входять до сфери праці;

• добровільність прийняття сторонами на себе зобов'язань;

• реальність зобов'язань, прийнятих на себе сторонами;

• обов'язковість виконання колективних договорів, угод;

• контроль за виконанням прийнятих колективних договорів, угод;

• відповідальність сторін, їх представників за невиконання з їх вини колективних договорів, угод.

Стаття 57 ТК РФ містить обов'язкові для включення в трудовий договір умови, а також додаткові умови, не погіршують становище працівника порівняно з встановленим трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, колективним договором, угодами, локальними нормативними актами. Стаття також передбачає включення в трудовий договір за згодою сторін прав і обов'язків працівника і роботодавця, встановлених трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, локальними нормативними актами, а також прав та обов'язків працівника і роботодавця, що випливають з умов колективного договору, угод.

Статтею 65 ТК РФ передбачено перелік документів, які зобов'язаний пред'являти громадянин при укладенні трудового договору.

Підстави для припинення трудового договору містяться в гл. 13 ТК РФ. Посилання на статті даної глави ТК РФ при звільненні працівника є обов'язковою і повинна повністю відповідати тексту відповідної статті.

Стаття 66 ТК РФ присвячена основному документу про трудову діяльність і трудовий стаж працівника - трудовій книжці. Відповідно до неї роботодавець (за винятком роботодавців - фізичних осіб, які є індивідуальними підприємцями) повинен вести трудові книжки на кожного працівника, що пропрацював у нього понад п'ять днів, у випадку, коли робота у даного роботодавця є для працівника основною.

ТК РФ вніс ряд суттєвих змін в порядок документального оформлення трудових відносин:

• розширено перелік документів, які роботодавець зобов'язаний надати працівникові за його письмовою заявою (ст. 62). До нього включаються та довідки про нараховані та фактично сплачених страхових внесках на обов'язкове пенсійне страхування;

• роботодавець тепер наділяється правом не тільки видати дублікат зіпсованої трудової книжки своєму працівникові, а й зобов'язаний за письмовою заявою особи, що надходить на роботу, оформити нову трудову книжку (із зазначенням причини відсутності трудової книжки);

• уточнено порядок прийому та звільнення працівника. Тепер наказ про прийом на роботу складається у триденний строк з дня фактичного початку роботи, а не з дня підписання трудового договору, як це було раніше;

• встановлено загальний порядок оформлення припинення трудового договору (ст. 84);

• роботодавцю - як юридичній, так і фізичній особі - поставлено в обов'язок приймати локальні нормативні акти для вирішення проблем організації праці, управління персоналом.

Кодекс РФ про адміністративні правопорушення від 30.12.2001 № 195-ФЗ (далі - КпАП) визначає заходи адміністративного покарання за порушення у сфері діловодства, що стосуються встановленого Законом порядку збору, зберігання, використання або поширення інформації про громадян, тобто персональних даних (ст. 13.11); правил зберігання, комплектування, обліку або використання архівних документів (ст. 13.20); порядку подання обов'язкового примірника документів, письмових повідомлень, статутів і договорів (ст. 13.23); порядку виготовлення, використання, зберігання або знищення бланків, печаток чи інших носіїв зображення Державного герба РФ (ст. 19.11); запроваджує інститут дискваліфікації, тобто позбавлення фізичної особи, здійснює організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції в організації, права займати керівні посади у виконавчому органі управління юридичної особи, входити до складу ради директорів, здійснювати підприємницьку діяльність з управління юридичною особою, а також здійснювати управління юридичною особою в інших передбачених законодавством випадках (ст. 3.11); встановлює порядок виконання постанови про дискваліфікацію (ст. 32.11), адміністративну відповідальність за незаконне притягнення до трудової діяльності державного службовця (колишнього державного службовця) (ст. 19.21).

Опис і порядок офіційного використання зображення Державного герба РФ на бланках офіційних документів визначається Федеральним конституційним законом від 25.12.2000 № 2-ФКЗ "Про Державний герб Російської Федерації" (далі - Закон про герб).

Законом про технічне регулювання встановлено, що до документів в галузі стандартизації, використовуваним на території РФ, відносяться:

• національні стандарти;

• правила стандартизації, норми і рекомендації в галузі стандартизації;

• загальноросійські класифікатори техніко-економічної та соціальної інформації;

• стандарти організацій;

• зведення правил.

Даний Закон встановив обов'язковість застосування загальноросійських класифікаторів техніко-економічної та соціальної інформації при створенні державних інформаційних систем та інформаційних ресурсів та міжвідомчому обміні інформацією.

Порядок формування, організації зберігання, обліку та використання архівів і архівних фондів та управління ними визначені Федеральним законом від 22.10.2004 № 125-ФЗ "Про архівну справу в Російській Федерації" (далі - Закон про архівну справу).

Федеральним законом від 27.07.2004 № 79-ФЗ "Про державну цивільну службу Російської Федерації" (далі - Закон про цивільну службу) введені нові форми документів, що використовуються при здійсненні процедур проходження державної служби (службовий контракт, посадовий регламент, атестаційний лист, службовий розпорядок державного органу, висновок за результатами службової перевірки та ін.). Закон встановив обсяг компетенції кадрових служб, порядок здійснення основних процедур проходження державної цивільної служби, документаційне супровід яких затверджено відповідними указами Президента РФ.

Федеральний закон від 27.07.2006 № 149-ФЗ "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" (далі - Закон про інформацію) регулює відносини, що виникають при здійсненні права на пошук, отримання, передачу, виробництво і поширення інформації, застосуванні інформаційних технологій , забезпеченні захисту інформації.

У відповідності з даним Законом інформація залежно від категорії доступу до неї поділяється на загальнодоступну інформацію і на інформацію обмеженого доступу (ст. 4). Статтею 9 встановлюються умови віднесення інформації до відомостей, що становлять комерційну таємницю, службову таємницю та іншу таємницю, а також заборона вимагати від громадянина (фізичної особи) надання інформації про його приватного життя, у тому числі інформації, що становить особисту або сімейну таємницю, і отримувати таку інформацію мимо волі громадянина (фізичної особи), якщо інше не передбачено федеральними законами.

Стаття 11 цього Закону встановлює, що у федеральних органах виконавчої влади документування інформації здійснюється у порядку, що встановлюється Урядом РФ. Правила діловодства та документообігу, встановлені іншими державними органами, органами місцевого самоврядування в межах їх компетенції, повинні відповідати вимогам, встановленим Урядом РФ в частині діловодства та документообігу для федеральних органів виконавчої влади.

Законом передбачено, що електронне повідомлення, підписане електронним цифровим підписом або іншим аналогом власноручного підпису, визнається електронним документом, рівнозначним документом, підписаним власноручним підписом, у випадках, якщо федеральними законами або іншими нормативними правовими актами не встановлюйте мається на увазі вимога про складання такого документа на паперовому носії.

Федеральний закон від 02.05.2006 № 59-ФЗ "Про порядок розгляду звернень громадян Російської Федерації" (далі - Закон про порядок звернень громадян) встановлює вимоги до письмовим зверненням громадян, порядок направлення, реєстрації письмового звернення та її розгляду, строки розгляду письмових звернень, особливості розгляду окремих звернень, порядок ведення особистого прийому громадян.

Федеральний закон від 25.12.2008 № 273-ФЗ "Про протидію корупції" в число заходів щодо профілактики корупції включив пред'явлення кваліфікаційних вимог до громадян, які претендують на заміщення державних або муніципальних посад і посад державної або муніципальної служби, а також перевірку в установленому порядку відомостей, подаються зазначеними громадянами. Законом також вводиться обов'язок державних і муніципальних службовців повідомляти про звернення з метою схиляння до вчинення корупційних правопорушень.

Указами Президента РФ затверджені Положення: "Про проведення атестації державних цивільних службовців Російської Федерації" від 01.02.2005 № 110 (далі - Положення про проведення атестації державних службовців); "Про порядок складання кваліфікаційного іспиту державними цивільними службовцями Російської Федерації та оцінки їх знань, навичок і вмінь (професійного рівня)" від 01.02.2005 № 111; "Про конкурс на заміщення вакантної посади державної цивільної служби Російської Федерації" від 01.02.2005 № 112 (далі - Указ про конкурс); "Про порядок присвоєння та збереження класних чинів державної цивільної служби Російської Федерації федеральним державним цивільним службовцям" від 01.02.2005 № 113; "Про персональних даних державного цивільного службовця Російської Федерації та веденні його особистої справи" від 30.05.2005 № 609 (далі - Положення про персональні дані державного службовця); "Про порядок отримання додаткової професійної освіти державними цивільними службовцями Російської Федерації" від 28.12.2006 № 1474; "Про перевірку достовірності та повноти відомостей, що подаються громадянами, які претендують на заміщення посад федеральної державної служби, і федеральними державними службовцями, і дотримання федеральними державними службовцями вимог до службового поводження" від 21.09.2009 № 1065 (далі - Указ про перевірку відомостей та дотримання вимог до службового поводження); "Про приблизною формі службового контракту про проходження державної цивільної служби Російської Федерації та заміщення посади державної цивільної служби Російської Федерації" від 16.02.2005 № 159 (далі - Указ про приблизною формі службового контракту) затверджена "Приблизна форма службового контракту про проходження державної цивільної служби Російської Федерації та заміщення посади державної цивільної служби Російської Федерації ".

Указами Президента РФ від 18.05.2009 № 557-561 встановлено порядок подання відомостей про доходи, майно і зобов'язання майнового характеру особами, що заміщають державні посади РФ, федеральними державними службовцями, претендентами на заняття державної посади РФ або посади федеральної державної служби і деякими прирівняними до вказаних категоріям особами, а також відомостей про доходи подружжя та неповнолітніх дітей перелічених осіб. Затверджено Положення, яким визначається порядок подання таких відомостей, встановлено форми відповідних довідок.

Указом Президента РФ від 18.05.2009 № 560 "Про подання громадянами, які претендують на заміщення керівних посад у державних корпораціях, фондах та інших організаціях, особами, що заміщають керівні посади в державних корпораціях, фондах та інших організаціях, відомостей про доходи, про майно і зобов'язання майнового характеру "встановлено, що громадянами, які претендують на заміщення керівних посад у державних корпораціях, фондах та інших організаціях, особами, що заміщають керівні посади в державних корпораціях, фондах та інших організаціях надалі до видання відповідних нормативних правових актів РФ відомості про свої доходи, про майно і зобов'язання майнового характеру представляються відповідно до Положення про подання громадянами, які претендують на заміщення посад федеральної державної служби, і федеральними державними службовцями відомостей про доходи, про майно і зобов'язання майнового характеру і за формою Довідки про доходи, про майно і зобов'язання майнового характеру громадянина, претендує на заміщення посади федеральної державної служби, які затверджені Указом Президента РФ від 18.05.2009 № 559.

Федеральними державними службовцями та громадянами, які претендують на заміщення посад федеральної державної служби, відомості про доходи представляються в кадрові служби федеральних державних органів. У тому ж порядку подають відомості про доходи громадяни, які заміщають або претендують на заміщення керівних посад у державній корпорації або державному фонді.

Указом про перевірку відомостей та дотримання вимог до службового поводження керівникам федеральних державних органів було доручено створити до 1 листопада 2009 року в межах встановленої чисельності цих органів підрозділу кадрових служб щодо профілактики корупційних та інших правопорушень, визначивши посадових осіб кадрових служб, відповідальних за роботу з профілактики корупційних та інших правопорушень і поклавши на них наступні функції:

1) забезпечення дотримання федеральними державними службовцями обмежень і заборон, вимог про запобігання або врегулювання конфлікту інтересів, виконання ними обов'язків, встановлених Федеральним законом "Про протидію корупції" та іншими федеральними законами;

2) вжиття заходів щодо виявлення та усунення причин і умов, що сприяють виникненню конфлікту інтересів на державній службі;

3) забезпечення діяльності комісій з дотримання вимог до службового поводження федеральних державних службовців і врегулювання конфлікту інтересів;

4) надання федеральним державним службовцям консультативної допомоги з питань, пов'язаних із застосуванням на практиці вимог до службового поводження і загальних принципів службової поведінки державних службовців, затверджених Указом Президента РФ від 12.08.2002 № 885, а також з повідомленням представника наймача (роботодавця), органів прокуратури РФ, інших федеральних державних органів про факти вчинення федеральними державними службовцями, державними службовцями суб'єктів РФ або муніципальними службовцями корупційних правопорушень, ненадання ними відомостей або подання недостовірних або неповних відомостей про доходи, про майно і зобов'язання майнового характеру;

5) забезпечення реалізації федеральними державними службовцями обов'язки повідомляти представника наймача (роботодавця), органи прокуратури РФ, інші федеральні державні органи про всі випадки звернення до них будь-яких осіб з метою схилення їх до вчинення корупційних правопорушень;

6) організація правової просвіти федеральних державних службовців;

7) проведення службових перевірок;

8) здійснення перевірки достовірності та повноти відомостей про доходи, про майно і зобов'язання майнового характеру, що подаються громадянами, які претендують на заміщення посад федеральної державної служби, і федеральними державними службовцями, відомостей, що подаються громадянами, які претендують на заміщення посад федеральної державної служби, відповідно до нормативними правовими актами РФ, перевірки дотримання федеральними державними службовцями вимог до службового поводження, а також перевірки дотримання громадянами, що заміщають посади федеральної державної служби, обмежень при укладенні ними після відходу з федеральної державної служби трудового договору і (або) цивільно-правового договору у випадках, передбачених федеральними законами;

9) підготовка зазначеними підрозділами кадрових служб (їх посадовими особами) відповідно до їх компетенції проектів нормативних правових актів про протидію корупції;

10) взаємодія з правоохоронними органами у встановленій сфері діяльності;

11) аналіз відомостей про доходи, про майно і зобов'язання майнового характеру, що подаються громадянами, які претендують на заміщення посад федеральної державної служби, і федеральними державними службовцями, відомостей про дотримання федеральними державними службовцями вимог до службового поводження, про запобігання або врегулювання конфлікту інтересів і дотримання встановлених для них заборон, обмежень і обов'язків, а також відомостей про дотримання громадянами, що заміщають посади федеральної державної служби, обмежень при укладенні ними після відходу з федеральної державної служби трудового договору і (або) цивільно-правового договору у випадках, передбачених федеральними законами.

Постановою Уряду РФ від 16.04.2003 № 225 "Про трудові книжки" (далі - Постанова про трудові книжки) затверджено Правила ведення і зберігання трудових книжок, виготовлення бланків трудової книжки й забезпечення ними роботодавців (далі - Правила ведення і зберігання трудових книжок). На підставі постанови Уряду РФ від 01.03.2008 № 132 "Про внесення змін до постанови Уряду РФ від 16.04.2003 № 225" в п. 35 Правил, зокрема, внесено зміни, згідно з якими при звільненні працівника (припинення трудового договору) всі записи , внесені до його трудову книжку за час роботи у даного роботодавця, повинні завірятися підписом роботодавця або особи, відповідальної за ведення трудових книжок, печаткою роботодавця та підписом самого працівника.

Відповідно до цієї постанови Міністерству праці та соціального захисту РФ доручено затвердити інструкцію щодо заповнення трудових книжок. Однак оскільки дане доручення до цих нір не виконана, продовжує діяти Інструкція щодо заповнення трудових книжок, затверджена постановою Мінпраці Росії від 10.10.2003 № 69 (далі - Інструкція щодо заповнення трудових книжок), по ряду позицій вступає в протиріччя з вимогами постанови Уряду РФ від 01.03.2008 № 132. Практичні працівники кадрової служби не можуть вирішити це протиріччя, опиняючись в скрутному становищі при оформленні трудових книжок працівників. Наприклад, Інструкція передбачає використання печатки організації (кадрової служби) при внесенні до трудової книжки запису про звільнення працівника, Правила ж вимагають в даному випадку друку тільки роботодавця. Керуючись принципом верховенства закону, працівники кадрової служби повинні використовувати в даному випадку тільки печатка організації.

У пакеті правових і нормативних актів, що регулюють питання діловодства, важливе значення має також постанову Уряду РФ від 15.04.2005 № 221 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку" (далі - Правила надання послуг поштового зв'язку), в якому, зокрема, встановлений порядок оформлення адреси в реквізитах документів "Адресат" і "Довідкові дані про організацію".

Для скорочення кількості застосовуваних форм міністерствам і відомствам рекомендовано розробляти уніфіковані форми документів, що включають сукупність реквізитів, встановлених відповідно до вирішуваних в даній сфері діяльності завданнями і розташованих у певному порядку на носії інформації.

Важливими засобами інформаційного забезпечення є класифікатори техніко-економічної та соціальної інформації, тобто нормативні документи, в яких містяться звід та привласнені коди найменувань об'єктів, інформація про яких використовується в діяльності органів влади і управління та міститься в уніфікованих формах документів.

У залежності від сфери застосування класифікатори діляться на загальноукраїнські, галузеві і класифікатори підприємств. У діловодстві організацій, установ та підприємств використовуються загальноросійські класифікатори:

• ВІКНО - Класифікація підприємств та організацій;

• ОКУД - Загальноросійський класифікатор управлінської документації;

• ОКОГУ - Класифікація органів державної влади і управління;

• ОКАТО - Загальноросійський класифікатор об'єктів адміністративно-територіального поділу;

• ОКИН - Загальноросійський класифікатор інформації про населення;

• ОКСО - Загальноросійський класифікатор спеціальностей за освітою.

Загальноросійський класифікатор управлінської документації ОК 011-93 прийнятий і введений в дію постановою Держстандарту Росії від 30.12.1993 № 299 (далі - ОКУД). Він використовується:

• для реєстрації форм документів;

• упорядкування інформаційних потоків;

• скорочення застосовуваних форм;

• вилучення з обігу неуніфікованих форм документів;

• забезпечення обліку та систематизації уніфікованих форм документів на основі їх реєстрації;

• контролю за складом документів та виключення дублювання використовуваної в системі управління інформації;

• організації дієвого контролю за застосуванням уніфікованих форм документів.

Терміни зберігання документів закріплені в Переліку типових управлінських документів, що утворюються в діяльності організацій, із зазначенням термінів зберігання, затвердженому керівником Федеральної архівної служби від 06.10.2000.

До Переліку включені документи, які утворюються при документування однотипних управлінських функцій, виконуваних установами, організаціями та підприємствами, незалежно від функціонально-цільового призначення, форм власності, рівня і масштабу діяльності. Його вимоги поширюються на всі організації, однак застосовуються в них по-різному. Тимчасові терміни зберігання застосовуються всіма організаціями. Постійний термін зберігання застосовується державними, муніципальними організаціями та недержавними організаціями - джерелами комплектування архівів. Державні, муніципальні організації, які є джерелами комплектування державних, муніципальних архівів, зберігають документи 10 років, недержавні - не менше 10 років.

Обчислення строку зберігання документів проводиться з 1 січня року, наступного за роком закінчення їх діловодством. Відмітка "до відпадання потреби" означає, що документація має тільки практичне значення. Термін її зберігання визначається самою організацією, але не може бути менше одного року.

Перелік типових управлінських архівних документів, що утворюються в процесі діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування та організацій, затверджений наказом міністра культури РФ від 25.08.2010 № 558.

Служба кадрів акціонерного товариства повинна мати також Положення про порядок і строки зберігання документів акціонерних товариств, затверджене постановою Федеральної комісії з ринку цінних паперів від 16.07.2003 № 03-33 / пс "Про затвердження Положення про порядок і строки зберігання документів акціонерних товариств".

Велику групу нормативних документів складають локальні нормативні акти, створювані самостійно в кожній організації відповідно до чинного законодавства.

Локальні нормативні акти - це юридичні документи, що містять норми права, регулюючі трудові (службові) та інші пов'язані з ними відносини, прийняті роботодавцем (представником наймача) у встановленому порядку в межах своєї компетенції відповідно до чинного законодавства, колективними договорами та угодами, в цілях розвитку та конкретизації загальних правил стосовно специфіки відповідної організації (органу).

Згідно ТК РФ до складу локальних нормативних актів, обов'язкових для кожного роботодавця, повинні входити:

• штатний розклад (ст. 57);

• правила внутрішнього трудового розпорядку (ст. 56, 189, 190);

• документи, що встановлюють порядок обробки персональних даних працівників, їх права та обов'язки в цій області (ст. 86-90);

• графік відпусток (ст. 123);

• правила та інструкції з охорони праці (ст. 212).

Ці кадрові документи входять до числа тих, які насамперед перевіряють інспектора федеральної інспекції праці.

Примірний перелік локальних нормативних актів, що використовуються в процесі управління персоналом організації, можна класифікувати за різними підставами.

Для визначення штатно-посадовий структури організації та правового статусу її персоналу створюються:

• статут організації;

• правила службової (внутрішнього) розпорядку організації;

• положення про персонал (визначальне статус основних категорій і груп персоналу);

• штатний розклад;

• положення про структурні підрозділи організації (положення про кадрову службу, про службу управління персоналом);

• положення про персональні дані і їх захисту;

• посадові інструкції (службові регламенти).

Для регулювання питань застосування основних кадрових технологій створюються положення:

• про порядок прийому на роботу;

• про випробувальний термін;

• про конкурс для заміщення вакантних посад;

• про професійно-посадовому розвитку персоналу (про кар'єру персоналу);

• про порядок призначення на керівні посади;

• про ротацію персоналу;

• про атестацію персоналу;

• про кваліфікаційний іспиті (про порядок присвоєння кваліфікації);

• про оцінку персоналу;

• про професійну підготовку персоналу;

• про кадровий резерв;

• про порядок звільнення персоналу.

Для регулювання питань стимулювання персоналу створюються положення:

• про матеріальну винагороду персоналу;

• про пенсійне забезпечення персоналу;

• про моральному стимулюванні персоналу;

• корпоративний кодекс поведінки персоналу.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Cхожі теми

Нормативно-методичне та правове забезпечення стандартизації та автоматизації діловодства
Правові та нормативні основи діловодства
НОРМАТИВНО-МЕТОДИЧНА БАЗА ДОКУМЕНТАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ
НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ТА ОРГАНИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ
Нормативне та методичне забезпечення
Нормативні правові акти та методичні документи Уряду Російської Федерації і федеральних органів виконавчої влади
Нормативні правові акти Президента РФ
Довготривалі нормативні акти, що встановлюють правила забезпечення безпеки безготівкових та готівкових розрахунків
Міжнародні нормативно-правові акти забезпечення ІБ
Нормативно-методичне забезпечення системи управління людськими ресурсами
 
Дисципліни
Агропромисловість
Аудит та Бухоблік
Банківська справа
БЖД
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Нерухомість
Менеджмент
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
Соціологія
Статистика
Техніка
Страхова справа
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Пошук