Навігація
Головна
Поняття, основи і система місцевого самоврядування в Російській...Система органів місцевого самоврядування в Російській ФедераціїКОНСТИТУЦІЙНІ ОСНОВИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇМУНІЦИПАЛЬНІ ІНСТИТУТИ БЕЗПОСЕРЕДНЬОЇ ДЕМОКРАТІЇ В СИСТЕМІ МІСЦЕВОГО...Конституція Російської Федерації і міжнародні акти про місцеве...
Конституційно-правові основи місцевого самоврядуванняАДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВИЙ СТАТУС ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯКонституційно-правові основи місцевого самоврядуванняКонституційно-правові основи місцевого самоврядуванняОсновні ознаки місцевого самоврядування як конституційно-правового...
 
Головна arrow Економіка arrow Державне і муніципальне управління
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розділ 5. МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ В СИСТЕМІ ПУБЛІЧНОЇ ВЛАДИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ

data-override-format="true" data-page-url = "http://stud.com.ua">

СУТНІСТЬ, ПРИНЦИПИ, КОНСТИТУЦІЙНО-ПРАВОВИЙ СТАТУС МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

У сучасному світі місцеве самоврядування визнається невід'ємним атрибутом демократичної правової держави. Такий тип державності передбачає поділ влади не тільки по горизонталі - на законодавчу, представницьку і судову гілки, але і по вертикалі - на центральну і місцеву публічну владу. Необхідність місцевого самоврядування обумовлена тим, що державна влада не в змозі ефективно вирішувати різнорівневі проблеми, враховувати всі особливості великої кількості місцевих співтовариств. Ось чому місцеве самоврядування виступає як надання локальним співтовариствам певної автономії у вирішенні "місцевих справ".

У першому розділі підручника містилося зміст общинної, господарської та державної наукових шкіл місцевого самоврядування. Застосування даних теорій в державно-політичній практиці дозволило сформувати два основних підходи до організації місцевого самоврядування в сучасних демократичних правових державах.

Перший підхід, заснований на положеннях "державної теорії місцевого самоврядування", знайшов своє відображення в Європейській хартії місцевого самоврядування (Страсбург, 15.10.1985), ратифікованої Росією Федеральним законом від 11.04.1998 № 55-ФЗ "Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування".

Європейська хартія містить сучасні загальнодемократичні стандарти регулювання місцевого самоврядування, прийняті в більшості держав континенту, і тому розглядається у двох аспектах:

- В якості міжнародного правового договору, тобто джерела міжнародного і одночасно внутрішнього вдачі для держав, що підписали і ратифікували акт у встановленому їх законодавством порядку;

- В якості політико-правової декларації, що виражає ідеологію європейського місцевого самоврядування та методологію розвитку муніципального права і практики європейських країн.

Розробка Хартії зажадала майже 20 років копіткої праці і неодноразових погоджувальних консультацій в середовищі європейського правового співтовариства. Хартія є юридичною конкретизацією іншого документа - Декларації принципів місцевого самоврядування (1968). Комітет міністрів Ради Європи, який прийняв Хартію, свідомо і цілеспрямовано створив її не як звід імперативних норм, але як інструмент формування та реалізації єдиної юридичної політики у сфері місцевого самоврядування, залишаючи за присоединившимися державами більшу свободу маневру при реалізації такої стратегії. Таким чином, Хартія є "м'яким" міжнародним правовим документом, і приєднання до неї не вимагає від держави неухильного дотримання всіх се положень. Необхідно лише: а) не вживати дій, що суперечать цілям і принципам Хартії, викладеним у її Преамбулі, і б) в міру можливості послідовно вносити в національне законодавство зміни, спрямовані на дедалі повнішу реалізацію положень Хартії.

Стаття 3 Хартії визначає місцеве самоврядування як "право і реальну здатність органів місцевого самоврядування регламентувати значну частину державних справ і управляти нею, діючи в рамках закону, під свою відповідальність і в інтересах місцевого населення". Таке розуміння місцевого самоврядування сприяє його інтеграції в систему державної влади.

Російська Федерація ратифікувала Хартію в 1998 р Разом з тим конституційне законодавство РФ більше тяжіє до "суспільної" теорії місцевого самоврядування. Однак закладене в російському праві тлумачення місцевого самоврядування не суперечить основним положенням європейської Хартії.

У 2002 р проект чинного Федерального закону від 06.10.2003 № 131-ФЗ пройшов експертизу в європейських експертних організаціях, у тому числі на предмет відповідності духу і букві Європейської хартії місцевого самоврядування і отримав у міжнародних експертів абсолютну підтримку.

Систему нормативних правових актів, що регулюють питання місцевого самоврядування в Росії, складають:

• на федеральному рівні - Конституція РФ, Федеральний закон від 06.10.2003 № 131-ФЗ і інші "профільні" федеральні закони, а також нормативні правові акти Президента РФ, Уряду РФ, палат Федеральних Зборів РФ, постанови федеральних судів;

• на регіональному рівні - конституції (статути), закони та підзаконні нормативні акти суб'єктів РФ, що конкретизують федеральне законодавство про місцеве самоврядування з питань ст. 72 і 73 Конституції РФ, а також містять власні норми з предметів свого ведення;

• на муніципальному рівні - статути муніципальних утворень; рішення, прийняті на місцевому референдумі, сходженні або конференції громадян, локальні нормативні та правові акти глави, представницьких і виконавчо-розпорядчих органів муніципального освіти.

data-override-format="true" data-page-url = "http://stud.com.ua">

У тексті Конституції РФ неодноразово згадується про місцеве самоврядування. У частині, що стосується основ конституційного ладу Росії, записано, що народ здійснює свою владу безпосередньо, а також через органи державної влади та місцевого самоврядування (ч. 2 ст. 3). Тим самим місцеве самоврядування, будучи сформованим демократичним чином і перебуваючи під контролем населення, є одним з найважливіших каналів здійснення народовладдя в Російській Федерації.

Стаття 12 Конституції встановлює статус місцевого управлінні в оремо державі, визнає і гарантує цю форму народовладдя в країні, визначає самостійність здійснення місцевого самоврядування в межах його повноважень.

Окремі статті Конституції РФ визначають:

• борг органів місцевого самоврядування керуватися у своїй діяльності принципом дотримання та захисту прав і свобод людини і громадянина (ст. 18);

• обов'язок посадових осіб та органів місцевого самоврядування забезпечити кожному можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права і свободи, якщо інше не передбачено законом (ст. 24);

• право громадян України обирати і бути обраними до органів державної влади та органи місцевого самоврядування (ч. 2 ст. 32);

• право громадян Російської Федерації звертатися особисто, а також направляти індивідуальні та колективні звернення до державні органи та органи місцевого самоврядування (ст. 33).

Спеціальними конституційними нормами про місцеве самоврядування є ст. 130-133.

Частина 1 ст. 130 розкриває публічно-правовий сенс місцевого самоврядування як самостійного рішення населенням питань місцевого значення, володіння, користування і розпорядження муніципальної власністю.

Частина 2 ст. 130 перераховує основні способи здійснення місцевого самоврядування: референдум, вибори, і інші форми прямого волевиявлення, через виборні та інші місцеві органи. Таким чином, конституційний перелік форм прояву народовладдя залишається відкритим, що сприяє вдосконаленню практики демократичної участі населення на низовому рівні.

Стаття 131 визначає територіально-організаційні основи місцевого самоврядування: міські та сільські поселення, а також "інші території". Таким чином, конкретизація даної класифікації залишається в спільної компетенції Росії і її суб'єктів і визначається законодавчо.

Принципово важливо, що при організації місцевого самоврядування необхідно обов'язково враховувати історичні та інші місцеві традиції (ч. 1 ст. 131). Це суттєва конституційно-правова гарантія проти шаблонного підходу, нехтування особливих умов, місцевої специфіки, своєрідності життєвого укладу.

Відповідно до ч. 2 ст. 131 Конституції зміна меж територій, в яких здійснюється місцеве самоврядування, допускається з урахуванням думки населення відповідних територій. Дотримання даної норми дозволяє оптимально врахувати всі місцеві умови та особливості, історичні та інші традиції. Самі рішення про зміну меж, як і про їх встановлення, у тому числі при утворенні, об'єднанні, перетворення, скасування муніципальних одиниць, відносяться до компетенції органів державної влади суб'єктів РФ, проте ці органи не вправі ігнорувати інтереси місцевого населення.

Частина 1 ст. 132 говорить, що органи місцевого самоврядування самостійно управляють муніципальної власністю, формують, затверджують і виконують місцевий бюджет, встановлюють місцеві податки і збори, здійснюють охорону громадського порядку, а також вирішують інші питання місцевого значення. Перелік таких питань є відкритим. Він конкретизується в "профільному" законодавстві, а також статуті муніципального освіти. Більшість з перерахованих в Конституції питань місцевого значення належить до фінансово-економічним основам місцевого самоврядування. І це не випадково, бо без фінансової самостійності незалежність місцевих органів перетворюється на фікцію.

Відповідно до ч. 2 ст. 132 органи місцевого самоврядування можуть наділятися законом окремими державними повноваженнями з передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів. Реалізація переданих повноважень підконтрольна державі. Наділення органів місцевого самоврядування повноваженнями здійснюється або шляхом передачі (коли повноваження держоргану виключається з його компетенції і включається до компетенції органів місцевого самоврядування), або шляхом делегування (коли держорган надає належне йому право вирішення якогось питання органу місцевого самоврядування на один раз, на певний строк або безстроково). Однак у кожному разі даний процес відбувається відповідно до федеральним законом або законом суб'єкта РФ. Оскільки визначення правового статусу місцевого самоврядування становить сферу спільного ведення Російської Федерації і її суб'єктів, а також самостійного ведення суб'єктів РФ, передача або делегування повноважень можуть здійснюватися тільки федеральним законом або законом суб'єкта РФ. Наділення повноваженнями повинно, як це прямо передбачено в Конституції РФ, супроводжуватися передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів.

Нарешті, відповідно до ст. 133 Конституції місцеве самоврядування в Росії гарантується правом на судовий захист, на компенсацію додаткових витрат, які можуть виникнути в результаті рішень, прийнятих органами державної влади. Основним законом заборонено обмежувати права місцевого самоврядування, встановлені Конституцією РФ і федеральними законами. Орган місцевого самоврядування має право звернутися до суду, якщо його рішення не виконується або виконується неналежним чином. Заходи відповідальності, застосовувані в судовому порядку, визначаються законом.

Конституція відносить питання про встановлення загальних принципів організації місцевого самоврядування (п. "Н" ч. 1 ст. 72) до предметів спільного ведення Федерації і її суб'єктів. Відповідно, всі інші питання, пов'язані з організацією та здійсненням місцевого самоврядування, знаходяться в компетенції суб'єктів і муніципальних утворень Росії.

З метою забезпечення виконання конституційних норм у 2003 р був прийнятий, а з 2009 р повністю вступив у дію Федеральний закон від 06.10.2003 № 131-ФЗ. Закон встановлює загальні правові, територіальні, організаційні та економічні засади організації місцевого самоврядування в Російській Федерації, визначає державні гарантії його здійснення.

Аналіз Федерального закону від 06.10.2003 № 131-ФЗ дозволяє виділити наступні основні принципи організації місцевого самоврядування.

1. Самостійність вирішення питань місцевого значення.

Зміст даного принципу включає:

• забезпечення фінансово-економічної самостійності органів місцевого самоврядування (з питань управління муніципальною власністю, формування, затвердження і виконання місцевого бюджету, встановлення місцевих податків і зборів);

• невтручання органів державної влади та управління в діяльність органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення. Муніципальні органи самостійно встановлюють обов'язкові правила з предметів свого ведення, приймають плани і програми розвитку муніципального освіти. Рішення органів і посадових осіб місцевого самоврядування обов'язкові для всіх розташованих на території муніципального утворення підприємств, установ та організацій незалежно від їх організаційно-правових форм;

• забезпечення самостійності муніципальних органів у межах їх повноважень правом на судовий захист.

2. Правове та організаційне відокремлення місцевого самоврядування від державного управління, взаємодії з державою при здійсненні спільних завдань та функцій.

Конкретизація даного принципу припускає, що:

а) утворення органів місцевого самоврядування, призначення посадових осіб місцевого самоврядування органами державної влади та державними посадовими особами не допускається;

б) не допускається здійснення місцевого самоврядування органами державної влади та державними посадовими особами;

в) посадові особи місцевого самоврядування не відносяться до категорії державних службовців;

г) рішення органів і посадових осіб місцевого самоврядування можуть бути скасовані органами і посадовими особами, їх прийняли, або визнані недійсними за рішенням суду;

д) органи місцевого самоврядування можуть взаємодіяти з органами державної влади, якщо вони реалізують окремі державні повноваження, якими можуть наділятися, або якщо вони здійснюють рішення, прийняті органами державної влади, сприяють держорганам у виконанні їх завдань і функцій на місцевому рівні.

3. Відповідність матеріальних і фінансових ресурсів повноважень органів місцевого самоврядування.

Самостійність, реальність та ефективність муніципального управління неможливо забезпечити без наділення органу місцевого управління відповідними фінансово-економічними, матеріальними ресурсами.

Європейська хартія про місцеве самоврядування свідчить, що фінансові кошти органів місцевого самоврядування відповідає представленим їм повноваженнями.

Даний принцип також закріплений в Конституції та законодавстві про місцеве самоврядування. Так, Федеральний закон від 06.10.2003 № 131-ФЗ гарантує економічну та фінансову самостійність місцевих органів влади, визнає і захищає нарівні з іншими формами власності муніципальну власність. До складу останньої входить: майно органів місцевого самоврядування, включаючи кошти місцевого бюджету та інші фінансові ресурси, муніципальний житловий фонд, об'єкти інженерної та соціальної інфраструктури, підприємства, земельні ділянки та інше рухоме і нерухоме майно.

Право на розпорядження муніципальною власністю також надає органам місцевого самоврядування можливість самостійно формувати, затверджувати і виконувати місцевий бюджет, встановлювати місцеві податки і збори.

Розмір місцевого бюджету відповідно до Федерального закону від 06.10.2003 № 131-ФЗ не повинен бути нижче нормативів мінімальної бюджетної забезпеченості, що встановлюються законами суб'єктів РФ. У свою чергу, органи місцевого самоврядування повинні забезпечувати задоволення життєвих основних потреб населення у сферах, віднесених до ведення муніципального освіти, на рівні не нижче мінімальних державних соціальних стандартів. Виконання даних стандартів гарантується державою шляхом закріплення в доходи місцевих бюджетів відрахувань від федеральних податків і податків суб'єктів РФ.

Також з федерального бюджету в обов'язковому порядку фінансується здійснення окремих державних повноважень, якими можуть наділятися органи місцевого самоврядування, і компенсація додаткових витрат, що виникли внаслідок рішень, прийнятих органами державної влади.

4. Законність в організації та діяльності місцевого самоврядування.

У відповідності з даним принципом органи місцевого самоврядування повинні бути організовані і діяти тільки відповідно до закону.

Основним суб'єктом контролю за дотриманням законності органами місцевого самоврядування та посадовими особами є держава в особі держорганів (суд, прокуратура).

Так, будь-які рішення, прийняті шляхом прямого волевиявлення громадян, а також рішення і дії органів і посадових осіб місцевого самоврядування можуть бути оскаржені в суді.

Прокурор та його заступники мають право бути присутніми на засіданнях органів місцевого самоврядування, брати участь у розгляді внесених ними подань і протестів, здійснювати нагляд за виконанням статутів муніципального освіти органами та посадовими особами місцевого самоврядування.

Законодавчі (представницькі) органи державної влади суб'єкта РФ вирішують питання про припинення повноважень відповідного органу і виборного посадової особи місцевого самоврядування.

Представницький орган місцевого самоврядування контролює виконавчі органи, а також посадових осіб місцевого самоврядування.

Певними контрольними повноваженнями за виборними органами місцевого самоврядування володіє і населення. Види такого контролю викладені у Федеральному законі від 06.10.2003 № 131-ФЗ і конкретизовані в регіональному законодавстві, а також в статуті муніципального освіти.

5. Відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування перед населенням.

У відповідності з даним принципом всі органи місцевого самоврядування в установленому законом порядку несуть відповідальність перед населенням за невиконання або неналежне виконання покладених на них функцій.

Підстави, види і порядок настання відповідальності виборних органів і посадових осіб місцевого самоврядування закріплюються в "профільному" законодавстві, а також в статуті муніципального освіти.

6. Різноманіття організаційних форм здійснення місцевого самоврядування.

Реалізація даного принципу особливо актуальна в Російській Федерації з наступних причин:

1) кожен регіон багатонаціональної Росії володіє унікальними природно-кліматичними, географічними, соціокультурними особливостями, розрізняється щільністю і складом населення.

У сучасній Росії налічується близько дев'яти основних типів поселень, а з урахуванням підвидів - більше 80 спеціальних типів поселень, які розрізняються за такими критеріями, як: людність, зайнятість у сфері промисловості або сільського господарства, уклад і спосіб життя та ін .;

2) відповідно до ст. 72 Конституції встановлення загальних принципів організації місцевого самоврядування належить до спільної ведення федерації і суб'єктів;

3) населення вправі саме обрати ту чи іншу організаційну модель місцевого самоврядування. Федеральний закон від 06.10.2003 № 131-ФЗ встановлює на рівні кожного муніципального освіти лише обов'язкову наявність глави даного утворення, виборного представницького органу місцевої влади, а також контрольно-ревізійного органу.

7. Гласність діяльності органів місцевого самоврядування.

Даний принцип передбачає необхідність відкритості у діяльності органів місцевого самоврядування. На практиці він реалізується наступним чином:

1) органи місцевого самоврядування інформують населення про засіданнях представницького органу, про питання, рішеннях, обговорюваних виборними та іншими органами місцевого самоврядування;

2) органи місцевого самоврядування доводять прийняті ними рішення до відома населення. Нормативні правові акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування обов'язково публікуються в офіційному органі місцевої друку (районна газета). Крім того, органи та посадові особи місцевого самоврядування забезпечують кожному жителю можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають права і свободи людини і громадянина;

3) інформація про діяльність органів місцевого самоврядування доводиться до населення за допомогою таких процедур, як: звіти депутатів і виборних посадових осіб перед населенням, їх зустрічі з виборцями, виступ у ЗМІ, організація "гарячих" телефонних ліній, коли населення може отримати необхідну йому інформацію , і т.п.;

4) органи місцевого самоврядування зобов'язані розглядати проекти правових актів з питань місцевого значення, внесені населенням, на відкриті засідання за участю представників населення. Результати розгляду повинні бути офіційно опубліковані. Найбільш важливі проекти рішень з питань місцевого значення (наприклад, проект статуту муніципального освіти) публікуються для їх загального обговорення.

8. Державна гарантія місцевого самоврядування. Держава визнає, гарантує і захищає місцеве самоврядування. Воно створює необхідні правові, організаційні, матеріально-фінансові умови для становлення та розвитку місцевого самоврядування, сприяє населенню у здійсненні права на місцеве самоврядування шляхом:

1) матеріально-фінансового забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, а також компенсації додаткових витрат, пов'язаних з рішеннями, прийнятими органами державної влади;

2) визнання та захисту Конституцією муніципальної власності поряд з іншими формами власності;

3) органи державної влади Федерації і її суб'єктів забезпечують муніципальних утворень мінімальні місцеві бюджети шляхом закріплення дохідних джерел для покриття мінімально необхідних витрат.

Перелік викладених вище принципів не є раз і назавжди встановленим. У міру демократизації, розвитку існуючих та появи нових результативних форм і механізмів місцевого самоврядування склад і зміст принципів його організації буде змінюватися.

На виконання федеральних конституційно-правових принципів і норм про місцеве самоврядування в кожному суб'єкті РФ формується правова база, що включає: закони суб'єкта РФ, постанови і розпорядження глави регіону, постанови законодавчого представницького органу державної влади суб'єкта РФ, постанови і розпорядження органів виконавчої влади суб'єкта РФ і ін.

У відповідності зі ст. 6 Федерального закону від 06.10.2003 № 131-ФЗ органи державної влади суб'єктів РФ у сфері місцевого самоврядування видають нормативні правові акти з питань:

• організації місцевого самоврядування на території суб'єкта РФ;

• регулювання прав, обов'язків і відповідальності органів влади та посадових осіб суб'єктів РФ у сфері місцевого самоврядування;

• регулювання прав, обов'язків і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування (з предметів спільного ведення Росії і її суб'єктів, а також у рамках виключної компетенції суб'єкта РФ);

• регулювання прав, обов'язків і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування при здійсненні ними окремих державних повноважень, переданих суб'єктом РФ відповідно до закону.

На практиці органи державної влади суб'єктів РФ у сфері місцевого самоврядування видають акти, що стосуються: визначення порядку підготовки та проведення місцевого референдуму; встановлення відповідно до федеральним законом гарантії виборчих прав громадян, підготовки, проведення та підбиття підсумків муніципальних виборів; встановлення порядку голосування з відкликання депутата, члена виборного органу місцевого самоврядування, виборного посадової особи місцевого самоврядування; встановлення найменування представницького органу, голови місцевої адміністрації муніципального освіти; регулювання відповідно до федеральним законом муніципальної служби та ін.

Таким чином, конкретизація норм Конституції і Федерального закону від 06.10.2003 № 131-ФЗ здійснюється на регіональному рівні Росії.

За опеньки експертів, на сьогоднішній день в кожному суб'єкті РФ діє від тисячі до півтори тисячі нормативних правових актів регіонального та місцевого рівня, що стосуються окремих питань організації та діяльності місцевого самоврядування на території.

Муніципальні правові акти приймаються з питань місцевого значення безпосередньо населенням муніципальних утворень або органами та посадовими особами місцевого самоврядування. Федеральний закон від 06.10.2003 № 131-ФЗ встановлює наступну ієрархію муніципальних правових актів за ступенем убування юридичної сили:

1) статут муніципального освіти і рішення, прийняті за результатами місцевого референдуму (сходу населення);

2) нормативні та інші правові акти представницького органу муніципального освіти;

3) правові акти глави муніципального освіти, місцевої адміністрації та інших органів і посадових осіб місцевого самоврядування, передбачених статутом муніципального освіти.

Статут муніципального освіти - це нормативний правовий акт, в якому відповідно до федеральним законодавством і законодавством суб'єкта РФ закріплені основні положення про організацію місцевого самоврядування в муніципальній освіті. Статутом міське, сільське чи інше поселення закріплює свій статус муніципального освіти (визначає предмети ведення, компетенцію органів місцевого самоврядування, порядок і механізми реалізації громадянами, місцевими громадами права на місцеве самоврядування).

Типова структура статуту муніципального освіти РФ містить норми, в яких визначаються:

1) найменування муніципального освіти;

2) перелік питань місцевого значення;

3) форми, порядок і гарантії участі населення у вирішенні питань місцевого значення, в тому числі шляхом утворення органів територіального громадського самоврядування;

4) структура та порядок формування органів місцевого самоврядування;

5) найменування і повноваження виборних та інших органів місцевого самоврядування, посадових осіб місцевого самоврядування;

6) види, порядок прийняття (видання), офіційного опублікування (оприлюднення) і вступу в силу муніципальних правових актів;

7) строк, підстави та порядок припинення повноважень представницького органу муніципального утворення, депутатів, членів інших виборних органів і посадових осіб місцевого самоврядування, виборних посадових осіб місцевого самоврядування;

8) види відповідальності органів і посадових осіб місцевого самоврядування, підстави настання цієї відповідальності і порядок вирішення відповідних питань (у тому числі підстави та процедура відкликання населенням виборних посадових осіб, дострокового припинення повноважень виборних органів та посадових осіб місцевого самоврядування);

9) порядок формування, затвердження і виконання місцевого бюджету, а також порядок контролю за його виконанням відповідно до БК РФ;

10) порядок внесення змін і доповнень до статуту муніципального освіти.

Статутом також можуть регулюватися і інші питання організації місцевого самоврядування. Проект статуту, а також порядок урахування пропозицій щодо його зміни чи доповнення та порядок участі громадян в обговоренні статуту підлягають офіційному опублікуванню (оприлюдненню) не менше ніж за 30 днів до дати розгляду питання про прийняття статуту.

Статут муніципального освіти приймається кваліфікованою більшістю голосів депутатів представницького органу або більшістю голосів населення на сході (якщо чисельність населення муніципального освіти не перевищує 100 чол.), Підлягає обов'язковій державній реєстрації і вступає в юридичну силу з моменту його офіційного опублікування.

Статут є базою для правотворчої діяльності органів місцевого самоврядування, які, виходячи з його положень, здійснюють більш детальну регламентацію муніципальних відносин.

Глава і голова представницького органу муніципального утворення з питань своєї діяльності видають постанови і розпорядження. Колективними муніципальними правовими актами є рішення, що приймаються місцевим представницьким органом або громадянами.

У спектрі муніципальних актів особливо виділяються ті, які необхідні для виконання рішення, прийнятого громадянами на місцевому референдумі. Підготовка та опублікування таких актів знаходиться в компетенції представницького органу або глави муніципального освіти. Термін підготовки та прийняття (видання) муніципального акту на виконання рішення місцевого референдуму не повинен перевищувати трьох місяців. Порушення цього терміну є підставою для дострокового припинення повноважень глави або представницького органу місцевого самоврядування.

Суб'єктами правотворчої ініціативи на місцевому рівні виступають: депутати представницького органу муніципального утворення, голова муніципального освіти, інші виборні місцеві органи, голова місцевої адміністрації, органи територіального громадського самоврядування, ініціативні групи громадян. Федеральний закон від 06.10.2003 № 131-ФЗ залишає цей перелік відкритим, дозволяючи його конкретизувати на рівні кожного муніципального освіти.

Нормативні муніципальні правові акти в обов'язковому порядку заносяться в регістр однойменних актів суб'єкта РФ. Регіональні регістри, в свою чергу, утворюють єдиний федеральний регістр нормативних муніципальних актів РФ.

Таким чином, у чинному російському законодавстві простежується "м'який" підхід до регулювання питань місцевого самоврядування, що відповідає традиціям і рекомендаціям сучасного демократичного світового співтовариства.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
data-override-format="true" data-page-url = "http://stud.com.ua">

Cхожі теми

Поняття, основи і система місцевого самоврядування в Російській Федерації
Система органів місцевого самоврядування в Російській Федерації
КОНСТИТУЦІЙНІ ОСНОВИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ
МУНІЦИПАЛЬНІ ІНСТИТУТИ БЕЗПОСЕРЕДНЬОЇ ДЕМОКРАТІЇ В СИСТЕМІ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Конституція Російської Федерації і міжнародні акти про місцеве самоврядування
Конституційно-правові основи місцевого самоврядування
АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВИЙ СТАТУС ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Конституційно-правові основи місцевого самоврядування
Конституційно-правові основи місцевого самоврядування
Основні ознаки місцевого самоврядування як конституційно-правового поняття
 
Дисципліни
Агропромисловість
Аудит та Бухоблік
Банківська справа
БЖД
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Нерухомість
Менеджмент
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
Соціологія
Статистика
Техніка
Страхова справа
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Пошук