ВПЛИВ УРОЖАЇВ І ХЛІБНИХ ЦІН НА РУХ ЗЕМЕЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ ПО СТАНАМ ПРОДАВЦІВ І ПОКУПЦІВ

Статистичні відомості про розподіл продавців і покупців землі по станам мають важливе значення в цьому дослідженні, так як воно може пролити світло на умови продажів і покупок.

Перш ніж говорити про вплив врожаїв і цін, кинемо погляд на істотні ознаки покупців і продавців землі, як вони представляються на підставі тих, правда, нечисленних відомостей, якими постачає нас земська статистика.

У класі продавців панівне місце, як це видно зі статистичних відомостей по всім місцевостям, обіймаються нашими таблицями, займають дворяни. Сума продаваної ними землі у багато разів перевершує площу, пропоновану до продажу всіма іншими станами. Так, по Нижегородської губернії (5 повітів) дворяни продали за 17 років (1870-1886) 174055 дес., Тоді як селяни продали тільки 3105 дес., А купці і міщани - 25066 дес. За Смоленської губернії (4 повіту) дворяни продали за 15 років (1871-1885) 265469 дес., Тоді як селяни - 6605 дес., Купці ж і міщани - 36240 дес. За Тамбовської губернії за 17 років (1870-1886) дворяни продали 851 357 дес., Тоді як селяни - 41311 дес., А купці - 123314 дес. Таке ж ставлення земельної площі, проданої дворянами і особами інших станів в двох інших місцевостях, наявних в наших таблицях, саме в Зубцовському повіті Тверської і в Мценском повіті Орловської губернії.

У класі покупщиков дворяни теж грають велику роль, але здебільшого вони поступаються першість за кількістю купленої землі купцям і селянам. Так, по Нижегородської губернії (5 повітів) за 17 років (1870-1886) дворяни купили 19792 дес., Селяни ж купили 100180 дес., А купці - 84816 дес. У Смоленської губернії (4 повіту) дворяни купили за 16 років 127 293 дес., Купці ж - 155 182 дес., А селяни - 58012 дес. У Зубцовському повіті дворяни купили 14 599 дес. (За 14 років), селяни ж - 19272 дес., Купці і міщани - 9208 дес. У Тамбовської губернії переважають в числі покупців дворяни (597 844 дес.), Але поряд з ними чільне місце займають покупці з купців (282 532 дес.) І з селян (108 260 дес.).

Якщо, таким чином, в числі продавців переважають дворяни, а в числі покупців - інші стани, то, зрозуміло, дворянське землеволодіння має зменшуватися, а землеволодіння інших станів збільшуватися. І дійсно, таблиці показують, що у всіх взятих місцевостях без винятку і в усі роки, обіймаються таблицями, відбувається постійна спад дворянського землеволодіння. Так, воно зменшилось в Нижегородської губернії за 17 років (1870-1886) на 154 263 дес., По Смоленській (4 повіту) за 15 років - на 138 176 дес., По Тамбовської губ. за 17 років - на 253 513 дес. Те ж помічається по Зуб- цовскому і Мценського повіту.

Ми відзначили лише п'ять місцевостей, але спад дворянськогоземлеволодіння помічена всюди і в інших місцях. Є можливість відзначити це явище навіть для цілої Росії. У 1861 р по 44 губерніях Європейської Росії (не включені губернії Архангельська, Бессарабська, Область Війська Донського і Прибалтійські) дворянам належало за наділом селян 71247000 дес. Тим часом в 1892 р, за відомостями, доставленим ватажкамидворянства і зосередженим в Центральному Статистичному Комітеті, в тих же губерніях дворяни володіли землею в кількості лише 57 723 381 дес. Таким чином, за 30 років поменшало у дворянства 13 519 000 дес., Що становить 23% всієї суми землі, що знаходилася у володінні дворян в 1861 р [1]

На відміну від дворян селяни і купці постійно збільшують площу належної їм землі безперервним перевагою покупок над продажами землі. У селян за 15-16-річний період, обіймаються нашими таблицями, землеволодіння збільшилася: в Нижньогородській губернії (5 повітів) - на 97081 дес., В Смоленській (4 повіту) - на 51407 дес., В Тамбовській губ. - на 66948 дес., В Зубцовському повіті - на 15 867 дес., В Мценском повіті - на 3648 дес. У ще більшій мірі відбувається постійний приріст купецького землеволодіння, що дорівнював за ті ж роки: в Нижньогородській губ. - 59749 дес., В Смоленській - 98941 дес., В Тамбовській - 159219 дес. Те ж в Зубцовському і Мценском повітах.

Таким чином, загальний характер междусословного пересування власності полягає в постійному переході частини землі від дворян до селян і до купців.

Якщо розглядати спад дворянського землеволодіння і приріст землеволодіння інших станів за рахунок дворянського по окремих роках, то впадає в очі посилення того чи іншого в два періоди - на початку 70-х і на початку 80-х років; в проміжний період і в другій половині 80-х років обидва названі явища виражені були не настільки різко. Так, по Нижегородської губернії, яка взагалі виявляє досить значне зменшення дворянського землеволодіння, роками найбільшої убутку були: 1872 1873, +1875, 1881, 1882 і +1885; в усі інші роки спад була менша за середню; на ті ж роки падає найбільший приріст селянського і купецького землеволодіння. За Смоленської губ. роками особливо великої убутку дворянського землеволодіння були 1872, 1878, 1883, 1884; нате ж роки падає приріст купецького землеволодіння; селянське ж землеволодіння особливо зросла в 1883, 1884 і 1 885 рр. За Тамбовської губернії роками найбільшої убутку дворянського землеволодіння були роки: 1870 році, 1871, 1873, 1875, 1880, 1881, 1885. За приростом купецького землеволодіння особливо видається над усіма 1871 року, а потім слідують ті ж роки, які відзначені особливо крупною спадом дворянської землі. Для селян особливо вигідними роками по частині приросту землі були: 1870 році, 1880 і 1881. У Зубцовському повіті найбільша спад дворянських земель теж відбувалася в 1880, 1881 і 1884 рр., В Мценском повіті Орловської губернії в 1877 і +1882 рр. Таким чином, всюди посилений перехід дворянських земель в руки інших станів є факт переважно порівняно давнього часу; в більш ж близькі до нас роки ця посилена відчуження послабшав.

До цих пір йшлося про міжстанові русі земель. Якщо ми зупинимося на окремих станах, то зауважимо той цікавий факт, що в кожному стані покупщик представляють собою більших власників, ніж продавці, і ця різниця спостерігається в усіх місцевостях і в усі рішуче роки без жодного винятку. Так, середній розмір ділянки становив в десятинах:

покупців

Нижегородська губ. (4 повіту)

660

36

98

180

520

Смоленська губ. (4 повіту)

298

461

34

87

294

614

Тамбовська губ.

231

323

17

30

213

314

235

13

45

49

82

172

8

20

31

56

Таким чином, пересування власності в межах станів має тенденцію піднімати розмір землеволодіння. Покупщик всюди є більшим землевласницьким класом, ніж продавці.

Звертаємося тепер до питання про той вплив, який чинять хлібні ієни на рух земельної власності по станам.

Підвищення хлібних цін взагалі підсилює мобілізацію землі у всіх рішуче класах продавців і покупців. Такий вплив хлібних цін з ясністю виявляється перш за все з повсюдного підвищення числа продажів і покупок і кількості проданої і купленої землі у всіх станах в п'ятиріччя 1880-1884 рр., Яке відрізнялося значним підйомом хлібних цін (таблиця X додатків).

Відсоткове підвищення числа продажів і покупок по станам в п'ятиріччя 1880-1884 рр. в порівнянні з п'ятиріччям 1875-1879 рр., прийнятим за 100:

Нижегородська (5 повітів)

124

190

Смоленська (4 повіту)

122

207

168

210

128

277

209

133

133

175

116

Відсоткове співвідношення кількості продаваної і купується землі по станам в п'ятиріччя 1880-1884 рр. в порівнянні з п'ятиріччям 1875-1879 рр., прийнятим за 100:

91

48

210

182

235

313

251

143

230

183

197

166

256

134

173

366

136

118

155

69

З представлених цифр видно, що число продажів і покупок в п'ятиріччя 1880-1884 рр. зросла повсюдно, за єдиним винятком класу покупщиков з купців і міщан в Нижегородської губ. Кількість проданої землі також збільшилася за винятком покупок і продажів у дворян Нижегородської губернії і покупок купців і міщан в Мценском повіті.

Ще ясніше проявляється та ж сама тенденція при звіряння років високих цін з роками низьких цін (таблиця XI додатків).

Відсотковий приріст числа продажів і покупок в роки високих цін у порівнянні з роками низьких цін, прийнятими за 100:

Удворян

153

120

161

123

111

131

189

166

188

141

162

107

146

65

129

176

122

Відсотковий приріст кількості проданої і купленої землі в роки високих цін у порівнянні з роками низьких цін, прийнятими за 100:

118

474

164

180

251

101

195

216

289

149

176

194

167

240

145

202

89

173

311

79

195

127

208

115

100

Таким чином, в роки високих цін всюди, за нечисленними винятками, відбувається приріст як в числі продажів, так і в кількості проданої землі. Це явище поширюється на всі стани, але особливо виявляється в продажах землі дворянами і купцями і в покупках землі селянами. І дворяни і купці в трьох з названих у нас місцевостях в роки високих цін продавали, а селяни купували майже вдвічі більше землі ніж в роки низьких цін.

Зі сказаного видно, що підвищення хлібних цін підсилює ті самі тенденції в змінах розподілу земельної власності, які взагалі були помічені в останні десятиліття. Так, перш за все спад земельної площі, що знаходиться в руках дворянства, відбувається набагато сильніше в періоди високих цін, ніж в той час, коли стоять низькі ціни на хліб. З таблиці X додатків видно, що в п'ятиріччя 1880-1884 рр., Яке відрізнялося високими цінами хліба, дворяни втратили земель більше, ніж в попередні п'ятиріччя: в Зубцовському повіті на 241%, т. Е. Втричі, в Тамбовській губ. на 102%, т. е. вдвічі, в Смоленській губ. на 69%. У Нижньогородській губернії роки з найбільшою спадом дворянської землі також падають на це п'ятиріччя: такими роками були тисяча вісімсот вісімдесят одна і одна тисяча вісімсот вісімдесят-два роки. У Мценском повіті всього більше пішло землі з рук дворян в 1882 році.

Ще ясніше проявляється вказане вплив цін при порівнянні років з високими і років з низькими цінами (таблиця XI додатків).

Спад дворянськогоземлеволодіння в роки високих цін перевищувала таку ж спад в роки низьких цін: по Зубцовського повіту - на 254%, по Смоленській губернії - на 92, по Тамбовської губернії - на 39, по Мценського повіту - на 24%. Лише в Нижегородської губернії у дворян йшло з рук в роки високих цін дещо менше землі, ніж в роки низьких цін. Таким чином, в більшості вивчених нами випадків найбільша спад дворянського землеволодіння відбувається не в роки низьких цін, як можна було б припускати, а, навпаки, в роки високих цін хліба.

На противагу дворянському, збільшується при підвищенні хлібних цін селянське землеволодіння. Підняття цін в п'ятиріччя 1880-1884 рр. прославило приріст селянського землеволодіння в порівнянні з попереднім п'ятиріччям: в Зубцовському повіті - на 286%, т. е. майже вчетверо, в Смоленській губ. на 227%, т. е. більше, ніж втричі, в Тамбовській губ. - на 115%, т. Е. Вдвічі, в Нижегородської губ. - на 109%, в Мценском повіті - на 54%. У роки високих цін (табл. XI дод.) Приріст селянського землеволодіння був більше, ніж в роки низьких цін: в Зубцовському повіті - на 258%, в Смоленській губ. - на 116, в Нижегородської губ. - на 75, в Тамбовській губ. - на 73, в Мценском повіті - на 50%. Таким чином, періоди високих цін виробляють всюди сильну прибуток селянського землеволодіння. Щодо цієї тенденції не зустрічається жодного винятку у всіх розглянутих місцевостях.

Купецьке землеволодіння, теж неухильно пріращающе- еся, менше, проте, піддається впливу високих цін хліба. У п'ятиріччя 1880-1884 рр. приріст купецького землеволодіння збільшився: в Тамбовської губ. - на 42%, в Зубцовському повіті - на 33, в Смоленській губ. - на 14%; тим часом в Нижегородської губ. він зменшився - на 56%, в Мценском повіті теж було зменшення на 43%. Ще ясніше ця особливість купецького землеволодіння проявляється при порівнянні років високих з роками низьких цін хліба (табл. XI дод.). У роки високих цін прибуток купецького землеволодіння збільшувалася тільки в Зубцовському повіті (на 204%) і в Смоленській губ - на 17%, у всіх же інших місцевостях вона знизилася, саме: в Нижньогородській губ. - на 48%, в Тамбовській губ. - на 3, в Мценском повіті - на 7%. Звідси випливає, що приріст купецького землеволодіння, на відміну від селянського, відбувається переважно в роки низьких хлібних цін. У такі роки купці набувають набагато більше земель, ніж продають; в роки же високих цін продається площа купецьких земель набагато ближче підходить до купується. Це явище виявляється з таблиці XI додатків у всіх рішуче розглянутих місцевостях.

При порівнянні продажів і покупок землі по станам в роки високих з роками низьких цін кидається в очі цікавий факт: виявляється, що в роки високих цін середній розмір ділянок, які переходять з рук в руки у всіх станах, як продавців, так і покупців, буває вище , ніж в роки низьких цін.

Відсоткове співвідношення середнього розміру продаються і купуються ділянок в роки високих цін у порівнянні з роками низьких цін, прийнятими за 100:

107

295

158

177

204

156

168

141

81

Зубцова кий повіт

119

203

149

85

158

76

93

Очевидно, в більшості випадків в роки високих цін відчужуються і купуються більші ділянки ніж в роки низьких цін. Винятки з цього правила нечисленні: вони стосуються селян в Тамбовської губернії і купців в Мценском повіті.

Звертаючись до впливу врожаїв на пересування земельної власності по станам, зупинимося насамперед на числі продажів і покупок землі в урожайні і неврожайні роки.

Відсоткове співвідношення числа продажів і покупок по станам в роки високих врожаїв до числа продажів і покупок в році низьких врожаїв, прийнятому за 100:

86

54

132

90

127

119

144

109

98

Зубцовський повіт

171

97

123

132

252

125

З наведених цифр видно, що зміна врожаїв надає менш рішучий вплив на число переходів земельної власності, ніж зміни цін хліба, так як поряд з випадками підвищення числа переходів землі в урожайні роки спостерігається чимало випадків зменшення переходів, наприклад, у дворян Нижегородської губернії, у селян Тамбовської; але все-таки в більшості випадків помічається тенденція до збільшення числа переходів землі в роки з врожаями вище середнього. Особливо помітно підвищення числа продажів і покупок землі в роки високих врожаїв серед селян, а також купців і міщан.

Подивимося, як змінилася кількість продаваної і купується землі по станам в залежності від властивостей врожаю.

Відсоткове співвідношення кількості продаваної і купується землі по станам в роки високих врожаїв до кількості продаваної і купується землі в роки низьких врожаїв, прийнятому за 100:

137

39

422

162

156

148

358

410

95

114

160

227

148

115

165

186

111

212

48

Цифри показують, що в кількості переходить землі помічається збільшення в роки з високими врожаями перед роками з низькими врожаями. Селяни в усіх випадках, обіймаються нашими таблицями, продавали і купували більше землі в урожайні роки, ніж в неврожайні. Те ж потрібно сказати про купців і міщан, тим часом як у дворян зустрічаються великі виключення.

• [1] Цифра дворянськогоземлеволодіння в 1861 р визначена наступним чином. За відомостями, зібраними редакційними комісіями, общаяплощадь землі, що належала поміщикам в зазначених губерніях, становила 105002000 дес. (Військово-статистичний сб., Вип. 4, с. 188). Ізетіх площі відійшло в наділ селянам за тими ж губерніях 33755000дес. (Стат. Врем. Росс. Імп., Сер. 111, вип. 10, с. 42). Таким чином, залишок склав 71247000 дес. Відомості за 1892 р взяті з Звіту Дворянського Банку за 1892 р

Переглянути оригінал
< Попер   ЗМІСТ   ОРИГІНАЛ   Наст >