Навігація
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Банківське право

Джерела банківського права

Все різноманіття джерел банківського права можна розділити на дві групи: законодавчі акти загального дії і акти спеціальної дії.

До актів загальної дії відносяться Конституція РФ, ГК РФ, БК РФ, НК РФ; Закон про валютне регулювання; Федеральний закон від 26 грудня 1995 № 208-ФЗ "Про акціонерні товариства"; Федеральний закон від 22 квітня 1996 № 39-ФЗ "Про ринок цінних паперів"; Федеральний закон від 8 лютого 1998 № 14-ФЗ "Про товариства з обмеженою відповідальністю" та ін.

Акти спеціального дії - це федеральні закони, зокрема Закон про ЦБР і Закон про банки; Федеральні закони від 27 червня 2011 № 161-ФЗ "Про національну платіжну систему", від 25 лютого 1999 № 40-ФЗ "Про неспроможність (банкрутство) кредитних організацій"; від 29 липня 2004 № 96-ФЗ "Про виплати Банку Росії по внесках фізичних осіб у визнаних банкротами банках, які беруть участі в системі обов'язкового страхування вкладів фізичних осіб у банках Російської Федерації"; від 30 грудня 2004 № 218-ФЗ "Про кредитні історії"; нормативні акти ЦБР.

Закон про ЦБР встановлює правовий статус ЦБР; розмір його статутного капіталу; порядок формування та основні функції Національного банківського ради та органів управління; регулює взаємовідносини ЦБР з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також з кредитними організаціями; позначає напрямки розвитку національної платіжної системи та правила готівкового грошового обігу; визначає принципи здійснення і основні інструменти грошово-кредитної політики; встановлює перелік операцій та угод ЦБР; визначає повноваження з банківського регулювання і банківського нагляду; закріплює принципи організації ЦБР, його звітності та аудиту.

Федеральний закон "Про неспроможність (банкрутство) кредитних організацій" встановлює порядок і умови здійснення заходів з попередження неспроможності (банкрутства) кредитних організацій, а також особливості підстав і процедур визнання кредитних організацій неспроможними (банкрутами) та їх подальшої ліквідації.

Федеральний закон від 27 червня 2011 № 161-ФЗ "Про національну платіжну систему" передбачає правові та організаційні засади національної платіжної системи, а також регулює діяльність суб'єктів цієї системи, визначає вимоги до функціонування платіжних систем.

Федеральний закон від 23 грудня 2003 № 177-ФЗ "Про страхування вкладів фізичних осіб у банках Російської Федерації" націлений на захист прав і законних інтересів вкладників банків РФ і стимулювання залучення заощаджень населення в банківську систему. Закон визначає порядок виплати відшкодування за вкладами, регулює відносини між банками, ЦБР та органами виконавчої влади РФ у сфері відносин з обов'язкового страхування вкладів фізичних осіб у банках.

Федеральний закон "Про виплати Банку Росії по внесках фізичних осіб у визнаних банкротами банках, які беруть участі в системі обов'язкового страхування вкладів фізичних осіб у банках Російської Федерації" регулює умови здійснення виплат ЦБР за вкладами фізичних осіб у визнаних банкротами банках, які беруть участі в системі страхування вкладів , розмір зазначених виплат, порядок їх здійснення та переходу до ЦБР прав вимог до визнаного банкрутом банку у розмірі здійснених виплат.

Федеральний закон "Про кредитні історії" встановлює поняття і склад кредитної історії; підстави, порядок формування, зберігання і використання кредитних історій; особливості створення, ліквідації та реорганізації бюро кредитних історій; функції бюро кредитних історій як однієї з обов'язкових учасників кредитних правовідносин; основні повноваження бюро кредитних історій; процедуру інформаційного обміну, а також засади взаємодії бюро з джерелами формування кредитної історії, позичальниками, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та ЦБР.

Конституція РФ має вищу юридичну силу на території Росії. Закони та інші нормативні правові акти не повинні їй суперечити (ст. 15 Конституції РФ). У Конституції РФ міститься кілька положень, що безпосередньо відносяться до статусу ЦБР, його організації та діяльності, що мають основоположний характер і конкретизуються в Законі про ЦБР та інших федеральних законах.

Як видно, правове регулювання банківської діяльності здійснюється нормативними правовими актами виключно федерального рівня, що випливає з п. "Ж" ст. 71 Конституції РФ, згідно з яким у веденні Росії знаходяться встановлення правових основ єдиного ринку; фінансове, валютне, кредитне, митне регулювання, грошова емісія, основи цінової політики; федеральні економічні служби, включаючи федеральні банки. Відповідно, законодавчі та інші нормативні правові акти суб'єктів РФ, а також нормативні правові акти органів місцевого самоврядування з питань регулювання банківської діяльності видаватися не можуть.

Офіційним опублікуванням федеральних законів, актів Президента РФ і постанов Уряду РФ вважається перша публікація їх повного тексту в "Парламентській газеті", "Російській газеті", "Зборах законодавства Російської Федерації" або перше розміщення (опублікування) на Офіційному інтернет-порталі правової інформації (pravo .gov.)

У ч. 2 ст. 2 Закону про банки, що встановлює правове регулювання банківської діяльності, в якості джерел не включені загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори РФ.

Згідно з роз'ясненнями, даними в п. 1 постанови Пленуму НД Росії від 10 жовтня 2003 № 5 "Про застосування судами обший юрисдикції загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та міжнародних договорів Російської Федерації", під загальновизнаними принципами міжнародного права слід розуміти основні імперативні норми міжнародного права, що приймаються і визнані міжнародним співтовариством держав у цілому, відхилення від яких неприпустимо. До загальновизнаним принципам міжнародного права, зокрема, відносяться принцип загальної поваги прав людини і принцип сумлінного виконання міжнародних зобов'язань; під загальновизнаною нормою міжнародного права слід розуміти правило поведінки, прийняте і визнане міжнародним співтовариством держав у цілому як юридично обов'язкового; зміст зазначених принципів і норм міжнародного права може розкриватися, зокрема, в документах Організації Об'єднаних Націй та її спеціалізованих установ.

Міжнародні договори - це суттєвий елемент стабільності міжнародного правопорядку і відносин Росії з зарубіжними країнами, а також функціонування правової держави.

Укази Президента РФ і постанови Уряду РФ ставляться до джерел банківського права та є в силу вказівок п. 6 ст. 3 ГК РФ іншими нормативними правовими актами.

Укази Президента РФ. Згідно ст. 90 Конституції РФ Президент РФ видає укази і розпорядження, які не повинні суперечити Конституції РФ і федеральних законів. У розглянутій сфері як приклад можна привести, наприклад, Указ Президента РФ від 10 червня 1994 № 1184 "Про вдосконалення роботи банківської системи Російської Федерації".

Постанови Уряду РФ. Відповідно до ч. I ст. 115 Конституції РФ на підставі та на виконання Конституції РФ, федеральних законів, нормативних указів Президента РФ Уряд РФ видає постанови і розпорядження, забезпечує їх виконання. Згідно з п. "Б" ст. 114 Конституції Уряд РФ забезпечує проведення Російської Федерації єдиної фінансової, кредитної та грошової політики.

Укази Президента РФ і постанови Уряду РФ підлягають офіційному опублікуванню у "Російській газеті" і в Зборах законодавства РФ.

Видання нормативних актів ЦБР регламентовано положеннями ст. 7 Закону про ЦБР. Зокрема, ЦБР з питань, віднесених до його компетенції, видає у формі вказівок, положень та інструкцій нормативні акти, обов'язкові для федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування, всіх юридичних і фізичних осіб.

У Визначенні від 14 грудня 2000 № 268-0 КС РФ вказав, що нормотворчі повноваження ЦБР припускають його виняткові права та обов'язки щодо встановлення обов'язкових для органів державної влади, всіх юридичних і фізичних осіб правил поведінки з питань, віднесених до його компетенції і які вимагають правового регулювання.

Правила підготовки нормативних актів ЦБР встановлює самостійно. Нормативні акти ЦБР набирають чинності після закінчення 10 днів після дня їх офіційного опублікування в офіційному виданні ЦБР "Віснику Банку Росії", за винятком випадків, встановлених Радою директорів ЦБР. Нормативні акти ЦБР не мають зворотної сили.

Нормативні акти ЦБР повинні бути зареєстровані в порядку, встановленому для державної реєстрації нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади.

Не підлягають державній реєстрації нормативні акти ЦБР, що встановлюють: курси іноземних валют по відношенню до рубля; зміна процентних ставок; розмір резервних вимог; розміри обов'язкових нормативів для кредитних організацій і банківських груп; прямі кількісні обмеження; правила бухгалтерського обліку та звітності для ЦБР; порядок забезпечення функціонування системи ЦБР.

До джерелом банківського права відносяться і звичаї ділового обороту. Банківське законодавство та відомчі акти згадують про можливість використання звичаїв ділового обороту в ст. 836, 848, 862, 863, 867, 874 та інших ГК РФ, п. 11 ст. 46 Закону про ЦБР, п. 1.12 Інструкції ЦБР від 14 вересня 2006 № 28-І "Про відкриття і закриття банківських рахунків, рахунків за вкладами (депозитами)".

Відповідно сост. 5 ГК РФ звичаєм ділового обороту визнається склалося і широко застосовується в якій-небудь галузі підприємницької діяльності правило поведінки, не передбачене законодавством, незалежно від того, зафіксовано воно в якомусь документі.

Звичаї ділового обороту, суперечать обов'язковим для учасників відповідних відносин положенням законодавства або договором, не застосовуються.

Звичаї ділового обороту характеризуються наступним чином:

  • - Звичай повинен бути сформованим, тобто достатньо постійним і визначеним;
  • - Звичай повинен застосовуватися широко, а не мати вузькоспеціальний характер;
  • - Сфера застосування звичаю обмежена підприємницькими відносинами;
  • - Звичай не повинен бути передбачений законодавством.

Звичай ділового обороту може бути застосований незалежно від того, чи зафіксований він в якомусь документі (опублікований у пресі, викладено у набрав законної сили рішення суду по конкретній справі, що містить подібні обставини, тощо), згідно з п. 4 постанови Пленуму ЗС РФ № 6 і Пленуму ВАС РФ № 8 від 1 липня 1996 р

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Аудит та Бухоблік
Банківська справа
БЖД
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Нерухомість
Менеджмент
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
Соціологія
Статистика
Техніка
Страхова справа
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Пошук