ВИЗВОЛЬНИЙ РУХ У РОСІЇ НА МЕЖІ XIX-XX СТОЛІТЬ. РЕВОЛЮЦІЯ 1905-1907 РОКІВ

Страйковий рух робітників на рубежі XIX-XX століть

До кінця XIX в. у зв'язку з індустріальним розвитком Росії сформувалася нова соціальна категорія населення - промисловий пролетаріату який стає головною рушійною силою у визвольному русі. Зростає страйковий рух робітників, змінюються його характер і спрямованість. Якщо в 90-ті роки XIX ст. переважали страйки економічного характеру, то на початку 1900-х років помітно зростання питомої ваги страйків, в яких робітники пред'являли поряд з економічними і політичні вимоги. У 1900 1902 рр. політичні вимоги були присутні в 20% робочих страйків, а в 1903-1904 рр. - В 50%. За період 1894-1904 рр. страйкувало приблизно 400 тис. робітників. Страйками були охоплені переважно великі промислові регіони Росії: Московський, Петербурзький і гірничозаводської південь.

У Петербурзі в 1896-1897 рр. страйковий рух прийняло настільки широкий характер, що отримало назву "петербурзької промислової війни". У деяких випадках влада змушені були застосовувати силові заходи для розгону робітників. Так, 7 травня 1901 відбулося зіткнення 3,5 тис. Страйкуючих робітників Обухівського заводу в Петербурзі з поліцією, що отримало назву "Обухівської оборони". Робочі кілька годин камінням відбивали атаки кінної поліції. 800 учасників "оборони" були арештовані. Суд засудив 29 з них до каторжних робіт. У листопада 1902 спалахнула велика робоча страйк в Ростові-на-Дону. При придушенні її козачими частинами були вбиті і поранені 26 осіб. 13 березня 1903 стався розстріл страйкуючих робітників у м Златоусті (на Уралі). Але особливо широкий розмах придбала загальний страйк на півдні Росії в липні 1903 Вона охопила 200 тис. Робітників великих промислових центрів України та Закавказзя: Керчі, Одеси, Миколаєва, Катеринослава, Елізаветграда, Києва, Тифліса, Чиатури, Батума.

Селянський рух

На рубежі XIX-XX ст. помітно наростало і селянський рух. До цього часу селянин був уже не той, яким він вийшов з кріпосного права. На зміну забитому, патріархальному "мужику" прийшов хлібороб капіталістичної епохи, що побував на заробітках у місті, багато бачив і багато чому навчився. Масовий відхід на заробітки в міста і великі промислові центри країни міняв менталітет і поведінку селянина. Повертаючись із заробітків в рідне село, він приносив міські звички і нові погляди на життя. Поліцейські донесення відзначали зросле вплив міста на селянські настрою.

Вкажемо і на такий важливий фактор: селянський рух на рубежі XIX-XX ст. проходило вже в умовах зростання страйкової боротьби робітників, яка знаходила відгомін і в селянстві. Було відзначено, що поблизу промислових центрів селянський рух проходило більш організовано. Тут серед населення стали частіше з'являтися прокламації і відозви з міста. Передові селяни не тільки їх читали, по і допомагали поширювати.

Селянський рух дедалі приймало аграрну спрямованість: якщо в 1870-1880 рр. на аграрній грунті виникало 43% селянських заворушень (170 з 400), в 1881-1890 рр. - 67% (425 з 630), то в 1891-1900 рр. -більш 77% (400 з 515). Звичайним явищем стають земельні спори з поміщиками, знищення межових знаків на кордонах володінь, заорювання поміщицьких земель, опір землемірам при межування земель, зіткнення з адміністрацією поміщицьких економій.

Навесні 1902 спалахнуло велике повстання селян в Полтавській і Харківській губерніях. Приводом до нього з'явився відмову в проханні 300 селянам маєтку Карлівка Полтавської губернії, які залишилися без засобів після невдалої спроби переселитися в Уфимську губернію, наділити їх землею і продати насіння. У відповідь селяни заорали 2 тис. Десятин поміщицької землі і забрали з комор економії насіння. Вчинок Карлівський селян послужив прикладом до аналогічних дій навколишніх селищ. Рух перекинулося па суміжні повіти Харківської губернії: ним було охоплено 165 сіл і сіл з числом жителів 150 тис. Чоловік. Було розгромлено 80 поміщицьких маєтків. Па придушення повстання було направлено більше 10 тис. Солдатів і козаків. Сюди прибули командувач військами Київського військового округу генерал М. І. Драгомиров з міністром внутрішніх справ і шефом жандармів В. К. Плеве. 1092 учасника повстання були віддані суду, з них 836 були засуджені до тюремного ув'язнення. За клопотанням вищої інстанції суду для 761 засудженого покарання були пом'якшені. Разом з тим на користь власників розгромлених маєтків за понесені ними "збитки" з селян було стягнуто 800 тис. Руб.

Хвилювання, що супроводжувалися розгромом поміщицьких маєтків, сталися в 1902-1903 рр. і в 12 інших губерніях. Вони з'явилися передвісником широкого аграрного руху в 1905-1907 рр.

< Попер   ЗМІСТ   Наст >