Навігація
Головна
 
Головна arrow Право arrow Державна служба в Російській Федерації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особиста справа державного службовця. Кадрова робота

Важливим елементом правового статусу державного службовця є те, що проходження державної служби відбивається в його особовій справі, яке містить необхідні персональні дані та інші відомості, пов'язані з надходженням на цивільну службу, її проходженням і звільненням з цивільної служби та необхідні для забезпечення діяльності державного органу ( ч. 3 ст. 42 Закону № 79-ФЗ).

Стаття 14 Закону № 58-ФЗ вимагає, щоб персональні дані державних службовців, відомості про їх професійної службової діяльності та про стаж (про загальну тривалість) державної служби вносилися в особисті справи і документи обліку державних службовців (ч. 3). На виконання ч. 4 ст. 42 Закону № 79-ФЗ цей порядок регулює Указ Президента РФ від 30 травня 2005 № 609 "Про затвердження Положення про персональні дані державного цивільного службовця Російської Федерації та веденні його особистої справи". Чинний Указ Президента РФ від 1 червня 1998 № 640 "Про порядок ведення особових справ осіб, що заміщають державні посади Російської Федерації в порядку призначення і державні посади федеральної державної служби" не застосовується щодо порядку ведення особових справ державних цивільних службовців РФ.

Важливе значення матеріалів особової справи державного службовця для нормальної організації роботи державного апарату і особистого захисту державного службовця знайшло закріплення в законі. Частина 5 ст. 14 Закону № 58-ФЗ визначає, що персональні дані, внесені в особисті справи і документи обліку державних службовців, є персоніфікованими і у випадках, встановлених федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ, ставляться до відомостей, що становлять державну таємницю, а в інших випадках до відомостей конфіденційного характеру. Таким чином, участь громадськості, гласність, відкритість державного апарату не гарантуються. Формується угруповання "своїх" людей, каста чиновників, не схильна контролю ні народу безпосередньо, ні представницьких органів влади. Публічні особи за своєю суттю не мають права приховувати свої дані, щоб не перетворитися на антипода державній формі організації суспільства, в змовників.

Представляється правильним напрямком розвитку регулювання деяких випадків розкриття даних про державного службовця, передбачені (деталізуючи вимоги закону) Положенням про персональні дані державного цивільного службовця Російської Федерації та веденні його особистої справи, затв. Указом Президента РФ від 30 травня 2005 № 609.

Персональні дані, внесені в особисті справи цивільних службовців, інші відомості, що містяться в особових справах цивільних службовців, відносяться до відомостей конфіденційного характеру (за винятком відомостей, які у встановлених федеральними законами випадках можуть бути опубліковані в засобах масової інформації), а у випадках, встановлених федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ, - до відомостей, що становлять державну таємницю (п. 11 Положення).

Відомості про доходи, майно і зобов'язання майнового характеру федеральних цивільних службовців, призначення на посаду та звільнення з посади яких здійснюються Президентом РФ або Урядом РФ, надаються для опублікування загальноросійським засобам масової інформації за їх зверненнями з одночасним інформуванням про це зазначених цивільних службовців, а відомості про доходи, майно і зобов'язання майнового характеру відповідних цивільних службовців суб'єкта РФ надаються для опублікування загальноросійським і регіональним засобам масової інформації за їх зверненнями з одночасним інформуванням про це зазначених цивільних службовців (п. 12).

Положення про персональні дані державного цивільного службовця РФ та веденні його особистої справи регулює обсяг відомостей, що надаються за запитом засобам масової інформації (п. 13):

  • а) декларований річний дохід цивільних службовців;
  • б) перелік об'єктів нерухомості, що належать цивільному службовцю на праві власності або перебувають у його користуванні, із зазначенням виду, площі та країни розташування кожного з них;
  • в) перелік транспортних засобів і сумарна декларована вартість цінних паперів, що належать цивільному службовцю на праві власності.

Зазначене Положення містить значний і розумний список відомостей, надання яких засобам масової інформації забороняється (п. 15):

  • а) інші дані про доходи, майно і зобов'язання майнового характеру цивільного службовця, крім зазначених у п. 13 Положення;
  • б) дані про дружину, дітей та інших членів сім'ї цивільного службовця;
  • в) дані, що дозволяють визначити місце проживання, поштова адреса, телефон та інші індивідуальні засоби комунікації цивільного службовця, а також його дружини (її чоловіка), дітей та інших членів його сім'ї;
  • г) дані, що дозволяють визначити місцезнаходження об'єктів нерухомості, що належать цивільному службовцю на праві власності або перебувають у його користуванні;
  • д) інформацію, віднесену до державної таємниці або є конфіденційною.

Особиста справа як правовий інститут з очевидністю відрізняє відносини державної служби від відносин трудового найму.

Перш за все, в особовій справі державного цивільного службовця зберігається його службовий контракт. У відповідності зі ст. 24 Закону № 79-ФЗ службовий контракт укладається у письмовій формі у двох примірниках, кожен з яких підписується сторонами. Один примірник службового контракту передається цивільному службовцю, інший зберігається в його особовій справі. Список інших документів поміщений в п. 16 і 17 Положення про персональні дані державного цивільного службовця Російської Федерації та веденні його особистої справи.

Обробка персональних даних цивільного службовця здійснюється з метою забезпечення дотримання Конституції РФ, Закону № 79-ФЗ, інших законів та інших нормативних правових актів, сприяння цивільному службовцю у проходженні державної цивільної служби, навчанні та посадовому зростанні, забезпечення особистої безпеки цивільного службовця і членів його сім'ї , а також з метою забезпечення збереження належного йому майна, обліку результатів виконання ним посадових обов'язків і забезпечення збереження майна державного органу (п. 1 ч. 1 ст. 42 Закону № 79-ФЗ). Цими вимогами визначається, по суті, і зміст особової справи цивільного службовця. Вони повторені в п. 5 Положення про персональні дані державного цивільного службовця Російської Федерації та веденні його особистої справи.

Сукупність матеріалів особової справи витончено сформульована в п. 2 зазначеного Положення: "Під персональними даними цивільного службовця розуміються відомості про факти, події і обставини життя цивільного службовця, що дозволяють ідентифікувати його особу і містяться в особовій справі цивільного службовця або підлягають включенню до його особиста справа в відповідно до цього Положення ". Підкреслимо, що мова йде про ідентифікацію, а не про досьє з компроматом.

Закон № 79-ФЗ визначає й основні риси роботи з персональними даними цивільного службовця і ведення особової справи цивільного службовця. Стаття 42 цього Закону встановлює вимоги, які повинна дотримуватися кадрова служба державного органу при обробці, зберіганні і передачі персональних даних цивільного службовця:

  • - Персональні дані слід отримувати особисто у цивільного службовця. У разі виникнення необхідності отримання персональних даних цивільного службовця у третьої сторони слід сповістити про це цивільного службовця заздалегідь, отримати його письмову згоду і повідомити цивільному службовцю про цілі, передбачуваних джерелах і способи отримання персональних даних;
  • - Забороняється одержувати, обробляти і долучати до особової справи громадянського службовця встановлені цим Законом та іншими федеральними законами персональні дані про його політичних, релігійних та інших переконаннях і приватного життя, про членство в громадських об'єднаннях, у тому числі у професійних спілках.

Зазначені вимоги добре вписуються в уявлення про таємницю приватного життя, права людини. Але для оцінки політичної ролі державних цивільних службовців відомості, наприклад, про їх партійному членстві і переконаннях не можуть бути закритими. Політична нейтральність державних посадовців також повинна бути доведена документально, і ці матеріали повинні бути відображені в особовій справі цивільного службовця. Суперечливою є норма, яка міститься у п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону № 79-ФЗ і яка говорить, що цивільний службовець має право на ознайомлення з відгуками про його професійну службової діяльності та іншими документами до внесення їх в його особиста справа, матеріалами особової справи, а також на долучення до особової справи його письмових пояснень та інших документів і матеріалів. Але це питання все ж є питанням державної служби, а не питанням прав людини і громадянина за межами державної служби, коли відповідно до законодавства громадяни мають право знати зміст свого досьє, що зберігається в будь-якому органі. Безсумнівно, таке ознайомлення не може перешкодити докласти до справи, наприклад, скаргу на державного службовця. Відповідна кадрова служба зобов'язана зафіксувати надходження документа і включити у справу інформацію про державного службовця. Крім того, в самому Законі № 79-ФЗ міститься правило про те, що висновок експерта атестаційної комісії має бути анонімним (ч. 10 ст. 48), тобто знову-таки в наявності концептуальна незавершеність уявлень про державну службу в порівнянні з договором вільного трудового або цивільного найму, віддзеркалювана на логіці закону.

Точне дотримання вимоги ст. 42 Закону № 79-ФЗ, яка говорить, що передача персональних даних цивільного службовця третій стороні не допускається без письмової згоди цивільного службовця, за винятком випадків, встановлених федеральним законом, може серйозно блокувати роботу державного органу, оскільки матеріали особової справи державного цивільного службовця не можуть бути не чим іншим, як службовими матеріалами. Їх використання не може визначатися особистою волею службовця.

Незважаючи на наявність повного і докладного Положення про персональні дані державного цивільного службовця РФ та веденні його особистої справи, триває відомче дублювання федеральних нормативних актів. Як приклад наведемо наказ Державного комітету РФ по охороні навколишнього середовища від 11 листопада 1998 № 669 "Про порядок ведення особових справ осіб, що заміщають державні посади федеральних державних службовців". Що стосується суб'єкта, відповідального за ведення особових справ державних цивільних службовців, то ч. 2 ст. 44 Закону № 79-ФЗ називає таким підрозділ державного органу з питань державної служби і кадрів, положення про який затверджується керівником державного органу. Видається, що більш точно дане питання регламентований в Указі Президента РФ "Про затвердження Положення про персональні дані державного цивільного службовця Російської Федерації та веденні його особистої справи", який у п. 4 наказує керівникам державних органів:

  • - Забезпечити захист персональних даних державних цивільних службовців РФ, що містяться в їх особових справах, від неправомірного їх використання або втрати за рахунок коштів державних органів у порядку, встановленому федеральними законами;
  • - Визначити осіб, уповноважених на отримання, обробку, зберігання, передачу і будь-яке інше використання персональних даних державних цивільних службовців РФ в державному органі та несучих відповідальність відповідно до законодавства РФ за порушення режиму захисту цих персональних даних.

Пункт 3 Положення про персональні дані державного цивільного службовця Російської Федерації та веденні його особистої справи особою, відповідальною за ведення особової справи цивільного службовця, називає представника наймача в особі керівника державного органу або його представника. Вони здійснюють повноваження наймача від імені Російської Федерації або суб'єкта РФ, забезпечують захист персональних даних цивільних службовців, що містяться в їх особових справах, від неправомірного їх використання або втрати. Представник наймача визначає також осіб, як правило, з числа працівників кадрової служби державного органу, уповноважених на отримання, обробку, зберігання, передачу і будь-яке інше використання персональних даних цивільних службовців у державному органі і несучих відповідальність відповідно до законодавства РФ за порушення режиму захисту цих персональних даних (п. 4 Указу Президента РФ від 30 травня 2005 №609).

Особиста справа цивільного службовця ведеться кадровою службою державного органу. Зазначене вище Положення в п. 18,19 конкретизує обов'язки кадрової служби.

У ст. 44 Закону № 79-ФЗ відбивається широка компетенція кадрової служби державного органу, яка включає в себе, зокрема:

  • - Формування кадрового складу для заміщення посад цивільної служби;
  • - Ведення трудових книжок цивільних службовців;
  • - Ведення особових справ цивільних службовців;
  • - Ведення реєстру цивільних службовців у державному органі;
  • - Оформлення та видачу службових посвідчень цивільних службовців;
  • - Організацію та забезпечення проведення конкурсів на заміщення вакантних посад цивільної служби та включення цивільних службовців до кадрового резерву;
  • - Організацію та забезпечення проведення атестації цивільних службовців;
  • - Організацію та забезпечення проведення кваліфікаційних іспитів цивільних службовців;
  • - Організацію перевірки відомостей про доходи, про майно і зобов'язання майнового характеру, а також дотримання цивільними службовцями обмежень, встановлених цим Законом та іншими федеральними законами.

Кадрова служба виконує й інші обов'язки, пов'язані з кадровими питаннями.

Облікові дані цивільних службовців відповідно до порядку, встановленого Президентом РФ, зберігаються кадровою службою державного органу на електронних носіях. Кадрова служба забезпечує їх захист від несанкціонованого доступу і копіювання.

В обов'язки кадрової служби державного органу, що здійснює ведення особових справ цивільних службовців, входить як діловодна частину, так і ознайомлення цивільного службовця з документами свого особистого справи не рідше одного разу на рік, а також на прохання цивільного службовця і у всіх інших випадках, передбачених законодавством Російської Федерації "(подп." ж "п. 19 Положення, затв. Указом Президента РФ від 30 травня 2005 № 609). У цьому Указі спеціально виділена обов'язок кадрової служби інформувати відповідних цивільних службовців про звернення загальноросійського або регіонального засоби масової інформації про надання йому відомостей про доходи, майно і зобов'язання майнового характеру цих цивільних службовців (подп. "е" п. 19).

Необхідно відзначити і те, що цивільні службовці, уповноважені на ведення і зберігання особистих справ цивільних службовців, можуть залучатися відповідно до законодавства РФ до дисциплінарної та іншої відповідальності за розголошення конфіденційних відомостей, що містяться у зазначених особистих справах, а також за інші порушення порядку ведення особистих справ цивільних службовців, встановленого Положенням про персональні дані державного цивільного службовця Російської Федерації та веденні його особистої справи.

При перекладі цивільного службовця на посаду цивільної служби в іншому державному органі його особиста справа передається в державний орган за новим місцем заміщення посади цивільної служби (п. 21 Положення). А при розірванні службового контракту і звільнення з цивільної служби цивільний службовець виключається з реєстру цивільних службовців державного органу, а його особиста справа в установленому порядку здається в архів цього державного органу "(ч. 6 ст. 36 Закону № 79-ФЗ).

Особові справи цивільних службовців, звільнених з цивільної служби, зберігаються кадровою службою відповідного державного органу протягом 10 років з дня звільнення особи з цивільної служби, після чого передаються в архів (п. 23 Положення).

Не розглядаючи кадрову службу органів виконавчої влади в якості повноцінного органу державного управління державною службою, А. І. Турчинов засуджує стереотип уявлень про нього як про "всеросійському відділі кадрів" і "кадровій роботі".

Узагальнюючи сказане у главі, можна зробити наступні висновки.

  • 1. Сучасне законодавство про проходження державної служби в Російській Федерації слабо відрізняє службову функцію державної служби від трудових відносин.
  • 2. Занадто велика роль відомчого нормативного регулювання та законодавства суб'єктів РФ у правовому регулюванні державної служби єдиного російської держави.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Аудит та Бухоблік
Банківська справа
БЖД
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Нерухомість
Менеджмент
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
Соціологія
Статистика
Техніка
Страхова справа
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Пошук