Навігація

Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття

Промисли і ремесло

Солеварний промисел - з підземних розсолів. Треба бурити свердловини, піднімати з них розсіл, виварювати його на величезних сковородах цренах, сушити сіль. Для промислу потрібні водолівом, дроворуби, Дрововоз, копачі. У солеварении проста кооперація праці та наймана робоча сила. Це був дуже вигідний промисел. Їм займалися великі князі, феодали, монастирі. Такі промисли організовували навіть самі селяни за умови сплати оброку в казну. У середині XV ст. одна црен для випарювання розсолу як одиниця оподатковування прирівнювався до двох купецьким крамницях або до двох кузням.

Були об'єднання ремісників по вулицях - Щитно в Новгороді, Ковальська в Пскові. Не було оформлених статутів, але була спільна казна, патронально храм, бенкети-братчини. "Ямчужное" справа - видобуток селітри. Железоделательное виробництво - особливо на Північно-заході (Водська, Деревская, Шелонская п'ятини Новгородської землі). Видобували залізну руду, варили її в сиродутних горнах, в результаті отримували губчасті, ніздрюваті шматки заліза "криці". Приміщення, де знаходилися сурми, називалися домницю, а їх власники Домніка (в Водской пятине 215 домниц і 503 Домніка). Видобутком руди і виплавкою заліза часто займалися оброчні селяни. Криці проковували, щоб отримати заготовки, з яких виплавляли різні вироби. Ковальська справа - виготовлення і ремонт кіс, сокир, лемешів, сошників, сковорід. Доменне та ковальське виробництво розділилися до кінця XV ст., Але були випадки суміщення і пізніше. Селяни брали рудоносні землі в оренду і платили "бразгу" (грошима, Крицов або готовими виробами) власникові - феодалу або з кінця XV ст. великому князю. У період ярма з'явилося масивне лиття (дзвони, гармати), карбування монет - на замовлення (потреби держави і церкви, а не на ринок). Розвинене селянське домашнє виробництво: обробка продукції сільського господарства і промислів - шкіри, хутра, виготовлення виробів з дерева, лубу, берести, прядіння і ткацтво, гончарне виробництво. Ці заняття виходили за домашні кордону, постачали сировиною городян і виконували загальнодержавні потреби (вози, збруя).

Панувало дрібне ремісниче виробництво. У 80-х рр. XV ст. організований державний Гарматний двір в Москві на річці Неглинної. В 1488 р майстер Яків відлив гармату (найдавніша зі збережених, мідна пищаль).

Торгівля

Вона відроджувалася навіть швидше, ніж ремесло і промисли. На ринок надходила продукція домашнього селянського виробництва, коні, пшениця, м'ясо, яйця, льон і т.д. Часто згадуються в джерелах сіль, хутро, риба. У торгівлі брали участь і чорні. І приватновласницькі селяни. Є професіонали-перекупники: прасоли - сіль і м'ясо, хлебопродавци. Торгували на місцевих ринках. Деякі міські ринки отримали обласне значення - Новгород, Нижній Новгород, Псков, Твер, Рязань, Москва, Білоозеро, Устюг. Зовнішній торгівлі по Волзі заважала Золота Орда, але, з іншого боку, вона теж зацікавлена в розвитку торгівлі, тому отримувала від неї податки. Російські купці на відміну від західних не могли користуватися паперовими векселями і послугами банківських контор. Замість цього для отримання кредиту вони зверталися до лихварів, що брали величезний відсоток - на початку XII століття до 50%, до XVI століття - до 20%.

Московське купецтво XIV-XV ст. вже було диференційовано. Вища група "гості нарочиті" або "купці великі" (міжнародна торгівля). Серед них особливо виділялася привілейована корпорація гостей-сурожан, що привозили дорогий шовк, барвники, килими, прянощі з Сурожа - сучасний Судак, Кафи, Феодосії (Крим), з Константинополя і навіть з Італії. Вони виконували торгові доручення великих князів і родовитого боярства. Небезпечно - на Волзі пірати-ушкуйники, на степові дорогах - татари і козаки. Тому подорожували великими купецькими караванами з охороною (дорого). Караван складався з дрібних "котлів" (3-5 чоловік, часто родичі). В одному котлі складнічество, об'єднували капітали і зусилля. Могли торгувати на взяті в кредит чужі гроші - наприклад, Афанасій Нікітін. Заможні купці

Бобинін, Онтонови-вепрево, Ховрине, Шихово прагнули поріднитися з родовитими боярськими прізвищами і придбати вотчини. З середини XV в. сурожане поряд з торгівлею і лихварством зайнялися кам'яним будівництвом. У забудові Москви активно брав участь Ермолин (Дмитрієв) в 1462-1742 рр. (Ермолинская літопис, очевидно, переписана на його замовлення). Будував церкви, ремонтував Кремль.

Ще одна група - суконники - вели торгівлю з Заходом. Вони відомі з 1382, але стояли трохи нижче сурожан в торговій ієрархії. До них не вживався термін гості, значить, не було великих пільг. Сукно (німецьке, англійське, бельгійське), закуповувалося на близьких ринках Новгорода і Пскова, в Лівонії, Литві та Польщі. Часто відвідували Ригу - провідний центр Лівонії. У Ризькій боргової книзі 1286-1352 рр. записано 1 175 німців і 100 російських купців (Василь, Іван, Кузьма, Максим і т.д.). Заважали високі мита, місцеві купці бажали бути посередниками в торгівлі.

У XIV-XV ст. торгівля Новгорода носила більш пасивний характер. Місцевих купців на Балтиці витісняли західноєвропейські посередники з міст Ганзейського союзу, до якого увійшли центри Лівонії. Ганзейци отримали монопольне право на посередницьку торгівлю між Новгородом і країнами Західної Європи. Провідним торговельним партнером Новгорода з середини XIV ст. став Ревель (Таллінн), а для Пскова і Смоленська - Рига. Новгородський експорт: хутро, віск, льон, шкіра. Надходили сукна, сіль, вино, оселедець, срібло, кольорові метали. Частина привізних товарів везли в північно-східні землі, а звідти хліб ввозили навіть частіше, ніж з Прибалтики. У 1406 в Новгороді з'явився Псковський торговий двір (до цього Готський і Німецька). Всі торгово-ремісниче населення Новгорода ділилося на сотні. "Вульгарні" купці були членами привілейованого "Іванського ста", а решта входили в непривілейований "Купецьке сто».

В цілому, торгово-ремісниче населення не користувалося міськими вольностями, як у сусідніх країнах (Німеччина, Чехія, Польща, Литва), немає магбедургского права, що звільняв городян від феодальної залежності (обирали органи самоврядування магістрати). Лише купецтво Новгорода і Пскова в більш виграшному становищі, брало участь у вічових зборах, обирало своїх старост. У Москві купці розглядалися як государеві слуги, зобов'язані виконувати будь-які доручення і підкорятися великокнязівським указам. Купецьку верхівку влади побоювалися як можливого оплоту опозиції, тому слідом за приєднанням до Москви важливих центрів насильно переселяли не лише родовитих бояр, але і іменитих купців. Такий перетряскою купецтво (особливо заможне) було поставлено на службу російському централізованого державі, який використав його капітали і особистий досвід.

< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дисципліни