Навігація

< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА ТА ЇЇ НАСЛІДКИ

Переддень селянської війни

Другу половину XVIII ст. відрізняє різке підвищення соціальної активності трудового населення: власницьких, монастирських і приписних селян, робітних людей мануфактур, народів Поволжя і Башкирії, яїцьких козаків. Свого апогею вона досягла в селянській війні під проводом Є.І. Пугачова.

Селянській війні передували непокори селян вотчинної адміністрації і владі, нерідко переростали в збройну боротьбу з каральними загонами. Боротьба селян була спрямована проти повсюдного прагнення підвищити феодальну ренту. Якщо в XVII і навіть першій половині XVIII ст. відносно скромні розміри власницьких повинностей пояснювалися відсутністю сприятливих умов для реалізації надлишків сільськогосподарських продуктів, то при розвитку товарно-грошових відносин у другій половині століття ринок став більш ємним.

Рутинне стан техніки і використання традиційних систем землеробства виключали отримання надлишків сільськогосподарських продуктів за рахунок підвищення продуктивності праці. Ці надлишки феодал отримував екстенсивним способом - збільшенням на свою користь трудових витрат селянина. Ця загальна і головна причина селянських виступів доповнювалася приватними мотивами, викликаними специфікою становища окремих розрядів селян.

Утихомирювали селян військові команди, яким не завжди вдавалося відразу взяти верх над повсталими. Під час повстання селян Долматовського Успенського монастиря в Исетской провінції (1762-64 рр.) 700 селян обороняли монастир 2 місяці і склали зброю тільки після каральних дій прибулого драгунського полку.

Рух поміщицьких селян активізувалося у зв'язку з чуткою про те, що поряд з Маніфестом про вольності дворянській буде оприлюднений і маніфест про звільнення селян від поміщиків. До села доходили чутки про обговорення селянського питання в Покладений комісії і що він нібито вирішено на користь селян.

Особливою завзятістю відрізнялася боротьба приписних селян, чисельність яких за уральськими і Олонецкой заводами в 1760-і рр. досягла 190 тис. душ чоловічої статі. Для державних селян приписка до заводам супроводжувалася різким погіршенням становища - їх переводили з грошовою на отработочную ренту. Більше того, виконувані приписними селянами внезаводскіе роботи (заготівля деревного вугілля і його доставка на завод) оплачувалися за ставками, встановленими в 1724 р Вже тоді ці ставки були нижче ринкових, а з часом, внаслідок падіння курсу рубля, найманому працівникові платили в 2 - 3 рази більше, ніж приписному.

Найбільш сильні хвилювання розгорнулися на уральських заводах. У гонитві за доходами вельможі на отриманих ними заводах споруджували додаткові домни і молоти і примушували селян понад норму забезпечувати їх деревним вугіллям. Головна вимога селян складалося у скасуванні заводської панщини і повернення їм статусу державних селян. Вимагали вони також і підвищення оплати праці.

Хвилювання приписних селян на Уралі почалися в середині 1750-х рр. і з невеликими перервами тривали близько 10 років. Іноді вони супроводжувалися кровопролитними сутичками, як, наприклад, хвилювання селян, приписаних до Боткінської і Іжевському заводам, переданим графу Шувалову.

Широкого розмаху набули хвилювання приписних і покупних до заводам селян в Європейській Росії. Найбільшим з них було продовжувалося два роки (1769-71 рр.) Кижская повстання в Карелії. Як і на Уралі, воно було викликане збільшенням обсягу робіт на казенних заводах. Повстання припинилося тільки після прибуття в Кіжскій цвинтар, що був центром руху, 4 рот солдат з 2 гарматами.

Запеклий опір вотчинної адміністрації та карателям надали в 1752 р селяни Ромоданівській волості біля Калуги, куплені Демидовим до металургійного заводу. Вони припинили роботи, озброїлися і в завзятому бої разгромі-

Чи полк урядових військ. У відповідь в Ромодановський волость було кинуто 5 полків, жорстоко придушила повстання. У тому ж 1752 р підняли повстання селяни і робітні люди полотняною мануфактури А. Гончарова, розташованої також в Калузькій провінції.

З робітних людей на мануфактурах легкої промисловості більш за все не корилися власникам сукнороби. Власники суконних мануфактур зберегли незмінним платню Робітним людям, якого у зв'язку з падінням курсу рубля бракувало не тільки для забезпечення сім'ї, але й самого працівника. Робочі мануфактур відповідали невиходом на роботу, втечею з підприємств і т. Д.

Робітні люди московських мануфактур активно брали участь в чумних бунті - швидкоплинному повстанні, що спалахнуло в Москві 15 вересня 1771 Чума, розпочавшись влітку на російсько-османському театрі військових дій, незважаючи на строгий карантин, перекинулася в Москву і колись цього вразила скупчений населення мануфактур, що жило в антисанітарних умовах, а також міську бідноту. Дворяни в паніці залишили стару столицю. З міста в підмосковну вотчину біг навіть московський головнокомандувач граф Салтиков. Натовпи людей скупчилися біля ікони Богородиці у варварських воріт, що вважалася чудотворною. З метою припинення епідемії московський архієпископ наказав відвезти ікону, чому противилися низи міського населення. Три дні на вулицях йшли бої. Повстання, в якому, крім робітних людей мануфактур, брали участь міські ремісники, приїжджі селяни, дворові люди, було придушене прибулими до Москви полками регулярної армії. Чума забрала близько 60 тис. Життів москвичів.

Перераховані виступи народних мас свідчили про визрівання в країні глибокої соціальної кризи. До його показниками відноситься поява численних самозванців з числа швидких солдатів, однодворців і селян, які видавали себе за Петра III, сина царевича Олексія, та ін. За останню третину

XVIII ст. джерела донесли, не рахуючи Пугачова, імена 24 самозванців. Їх доля була однаковою - нікому з них не вдалося згуртувати навколо себе маси народу, тому він доживали свої дні каторжниками Нерчинских рудників. Виняток становив донський козак тієї ж Зимовейской станиці, з якої відбувався Разін, - Омелян Іванович Пугачов.

Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >