Навігація
Головна
 
Головна arrow Журналістика arrow Зв'язки з громадськістю в органах влади
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливі правові режими в практичній діяльності PR-підрозділів органів державної влади різних рівнів

Відповідно до ст. 56 Конституції РФ на всій території Російської Федерації і в її окремих місцевостях при наявності певних обставин (вони перераховуються в п. "А" ст. 3 Федерального конституційного закону "Про Надзвичайному положенні" від 30 травня 2001 № З-ФКЗ) та в порядку, встановленому нормами цього Закону може вводитися особливий правовий режим життєдіяльності, іменований надзвичайний стан.

В сто рамках для забезпечення безпеки громадян і захисту конституційного ладу відповідно до норм цього Закону можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням меж і терміну їх дії.

Підкреслимо, що навіть в такого роду умовах певні інформаційні права і свободи, зокрема передбачені ст. 20, 21, 23 (ч. 1), 24, 28, 34 (ч. 1), 40 (ч. 1), 46-54 Конституції РФ, обмеження не підлягають.

Разом з тим, обмеження свободи преси та інших ЗМІ , при наявності оголошення в установленому нормами цього Закону порядку надзвичайного і близького йому правового режиму - воєнного стану (його правовий режим закріплений Законом від 30.01.2002 № 1-ФКЗ), згідно з вітчизняним законодавством, допускається .

Відповідно до ст. 1 Федерального конституційного закону "Про Надзвичайному положенні" від 30 травня 2001 № З-ФКЗ "Надзвичайний стан означає вводиться відповідно до Конституції РФ і цим Законом на всій території Російської Федерації або в її окремих місцевостях особливий правовий режим діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, організацій незалежно від організаційно-правових форм і форм власності, їх посадових осіб, громадських об'єднань, що допускає встановлені цим Законом окремі обмеження прав і свобод громадян Російської Федерації, іноземних громадян, осіб без громадянства, прав організацій і громадських об'єднань, а також покладання на них додаткових обов'язків ".

Зокрема, в разі введення надзвичайного стану на додаток до заходів і тимчасових обмежень, зазначених у ст. 11 Федерального конституційного закону "Про Надзвичайному положенні" на території, на якій вводиться надзвичайний стан, указом Президента РФ про введення надзвичайного стану може бути передбачено як тимчасовий захід "обмеження свободи преси та інших ЗМІ шляхом введення попередньої цензури із зазначенням умов і порядку її здійснення , а також тимчасове вилучення або арешт друкованої продукції, радіопередавальних, звукопідсилюючої технічних засобів, розмножувальної техніки, встановлення особливого порядку акредитації журналістів ".

Приклад з практики.

ПРО ВІДМОВУ У ДОСТУП ДО МІСЦЯ АВАРІЇ ЖУРНАЛІСТАМ ТЕЛЕКОМПАНІЇ "АΦΟΗΤΟΒΟ" АДМІНІСТРАЦІЄЮ Красноярського краю

Рішення № 8 (45) від 23 березня 1995 р

У Судову палату з інформаційних спорів надійшло звернення генерального директора телекомпанії "Афонтово" А. Л. Карпова з приводу відмови з боку заступника глави адміністрації Красноярського краю В. Л. Глотова в доступі до місця аварії журналістам ТК "Афонтово".

Ознайомившись з наданою заявником відеозаписом, вислухавши представників телекомпанії "Афонтово" Карпова А. Л., Соловйову Е. Л., заступника голови адміністрації Красноярського краю Семенова В. Н., представника департаменту повітряного транспорту Міністерства транспорту РФ Нерадько А. В., Судова палата встановила:

20 січня 1995 р зазнав аварії літак Л-410 Абаканского авіазагону в 300 м від злітної смуги аеропорту м Красноярська. На місце події, виконуючи свої професійні обов'язки, виїхала знімальна група ТК "Афонтово" в складі її штатних кореспондентів С. Ю. Бондарева, А. С. Кучко, С. В. Литвинова.

Після прибуття на контрольну позначку, яка перебувала в 150 метрах від місця події, знімальна група попросила у співробітників позавідомчої охорони УВС Красноярського краю, які здійснювали охорону зони події, дозвіл на доступ до місця і його відеозйомку. Однак знімальна група не тільки не була допущена до місця події, а й отримала заборону па зйомку з лінії оточення. Ніякої усної інформації про подію журналісти також не отримали. Свою відмову співробітники УВС мотивували усним розпорядженням заступника голови Красноярського краю В. Л. Глотова.

На наступний день, тобто 21 січня, вранці, на місце події виїхала знімальна група ТК "Афонтово" в складі В. Кириченко та В. Боргоякова, яка з великими зусиллями відзняла сюжет про авіакатастрофу. При цьому співробітники УВС Красноярського краю, зайняті в оточенні місця аварії, вели себе по відношенню до журналістів брутально, чинили перешкоди, в тому числі із застосуванням фізичної сили, здійснення журналістами професійних обов'язків.

На брифінгу 23 січня 1995 року заступник голови адміністрації Красноярського краю В. Л. Глотов визнав, що вказівка про заборону допуску журналістів на місце аварії дано їм.

У своєму виступі, виправдовуючи дію посадових осіб на місці аварії, представник адміністрації Красноярського краю Семенов В. Н "представник департаменту повітряного транспорту Перадько А. В. послалися на Положення про розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами СРСР (1988 р). У цьому Положенні є запис про заборону доступу сторонніх осіб до місця події (п. 23), до яких і відносяться, на думку Семенова В. Н., журналісти. (Г-н Нерадько А. В. запропонував вирішити це питання в Судовій палаті.)

Судова палата не може погодитися з подібними аргументами.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 47 Закону РФ "Про засоби масової інформації" журналіст має право відвідувати спеціально охороняється місце аварії і катастрофи для інформування населення і не є сторонньою особою в сенсі зазначеного вище Положення про розслідування авіаційних подій. Він виконує свої професійні обов'язки. Таким чином, закон робить спеціальне вилучення для журналістів, виключаючи їх з числа "сторонніх осіб". Але, зрозуміло, при цьому повинна забезпечуватися збереження місця аварії для розслідування її причини і обставин, безпеку журналістів.

Судова палата також враховує, що відповідно до п. 3 ст. 6 Закону РФ "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру", Указом Президента Російської Федерації "Про додаткові гарантії права громадян на інформацію" від 31 грудня 1993 року, посадові особи зобов'язані оперативно і достовірно інформувати населення через ЗМІ про подібні випадках. Ця вимога також не було своєчасно виконано.

З огляду на викладене та керуючись ст. 8 і 9 Положення про Судовій палаті з інформаційних спорів при Президенті Російської Федерації, Судова палата вирішила :

  • 1. Визнати таким, що неправомірними дії заступника глави адміністрації Красноярського краю В. Л. Глотова, що виразилися у відмові журналістам в доступі на місце аварії, порушення їх професійних прав, обмеження прав громадян на своєчасне, достовірне інформування.
  • 2. Визнати, що віднесення журналістів до категорії "сторонніх осіб" у випадку з авіакатастрофою в аеропорту Ємельянова є необгрунтованим, так як журналісти виконували свої прямі професійні обов'язки, використовуючи при цьому права, передбачені Законом РФ "Про засоби масової інформації".
  • 3. Запропонувати керівництву УВС Красноярського краю провести службове розслідування за фактами грубого ставлення до журналістів ТК "Афонтово".
  • 4. Опублікувати це рішення в "Российской газете".

При введенні надзвичайного стану на всій території РФ відповідно до ст. 12 Федерального конституційного закону "Про надзвичайний стан" може бути введений особливий порядок акредитації кореспондентів іноземних ЗМІ на території РФ.

При введенні надзвичайного стану в окремих місцевостях РФ відповідно до ст. 18 цього ж Закону комендант території, на якій введено надзвичайний стан, встановлює особливий порядок акредитації кореспондентів іноземних ЗМІ на даній території і порядок їх роботи.

Відповідно до ст. 5 Закону про інформацію:

  • 1. Інформація може вільно використовуватися будь-якою особою і передаватися однією особою іншій особі, якщо федеральними законами не встановлені обмеження доступу до інформації або інші вимоги до порядку її надання або розповсюдження.
  • 2. Інформація в залежності від категорії доступу до пий підрозділяється на загальнодоступну інформацію , а також на інформацію, доступ до якої обмежується федеральними законами (інформація обмеженого доступу ) .
  • 3. В залежності від порядку її надання або поширення інформація поділяється на:
  • 1) інформацію, вільно поширювану;
  • 2) інформацію, надану за згодою осіб, що беруть участь у відповідних відносинах;
  • 3) інформацію, яка відповідно до федеральних законів підлягає наданню або поширенню;
  • 4) інформацію, поширення якої в Російській Федерації обмежується або забороняється.
  • 4. Законодавством Російської Федерації можуть бути встановлені види інформації в залежності від її змісту або володаря.

Уявлення про те, як повинні бути розподілені обов'язки забезпечення інформаційної безпеки за "Закону про інформацію" дає табл. 5.1 [1] .

Таблиця 5.1

Розподіл обов'язків по забезпеченню інформаційної безпеки (відповідно до вимог "Закону про інформацію")

Заходи щодо забезпечення інформаційної безпеки

володар

оператор

Розповсюджувач

Запобігання несанкціонованого доступу

+

+

-

Передача особам без права доступу

-

+

+

Виявлення факту несанкціонованого доступу

+

+

-

Попередження несприятливих наслідків

+

+

+

Недопущення впливу на технічні засоби обробки інформації

+

+

+

Можливість негайного відновлення інформації, зміненої або знищеної суб'єктом несанкціонованого доступу

+

+

?

Постійний контроль за забезпеченням рівня захищеності інформації

+

+

?

202

  • [1] Див .: Баніло І. Л. Інформаційне право: підручник для магістрів. 3-е изд., Перераб. і доп. М .: Юрайт, 2013. С. 500.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Аудит та Бухоблік
Банківська справа
БЖД
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Нерухомість
Менеджмент
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
Соціологія
Статистика
Техніка
Страхова справа
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Пошук