Навігація
Головна
 
Головна arrow Право arrow Відповідальність органів публічної влади, правове регулювання та правозастосовна практика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ОСОБЛИВОСТІ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ДЕРЖАВНИХ ЦИВІЛЬНИХ І МУНІЦИПАЛЬНИХ СЛУЖБОВЦІВ В ЗВ'ЯЗКУ З ПРИЙНЯТТЯМ ЗАКОНУ ПРО ПРОТИДІЮ КОРУПЦІЇ

[1]

З прийняттям пакету антикорупційних законів і в Федеральному законі № 79-ФЗ, і в Федеральному законі № 25-ФЗ окремо виділені стягнення за недотримання обмежень і заборон, вимог щодо запобігання або про врегулювання конфлікту інтересів і невиконання обов'язків, встановлених з метою протидії корупції (табл . 13.2).

Таблиця 13.2. Підстави і заходи відповідальності за порушення вимог ст 59.1 Федерального закону № 79-ФЗ і ст. 27.1 Федерального закону № 25-ФЗ

Норма, що встановлює

відповідальність

Стаття 59.1 Федерального закону № 79-ФЗ

Стаття 27.1 Федерального закону № 25-ФЗ

підстава

відповідальності

Недотримання обмежень і заборон, вимог щодо запобігання або про врегулювання конфлікту інтересів і невиконання обов'язків, встановлених з метою протидії корупції цим Законом, Федеральним законом від 25 грудня 2008 р 273-ФЗ "Про протидію корупції" та іншими федеральними законами

види стягнення

  • • Зауваження;
  • • догану;
  • • попередження

про неповну посадову відповідність

  • • Зауваження;
  • • догану;
  • • звільнення з муніципальної служби

з відповідних підстав

Перелік обмежень та заборон, також накладаються на державного цивільного і муніципального службовця, міститься в Федеральних законах № 79-ФЗ і 25-ФЗ. Там же дається поняття конфлікту інтересів, містяться вимоги про його запобігання або про врегулювання (більш докладно про конфлікт інтересів см. Параграф 13.3).

У Генеральній прокуратурі РФ створено підрозділ по нагляду за виконанням законів про державну та муніципальної служби. В ході масштабної перевірки, проведеної цим відомством в 2011 р, було виявлено понад 41 тис. Порушень вимог законодавства про державну службу в частині декларування доходів, майна та подання відомостей про зобов'язання майнового характеру. До дисциплінарної ж відповідальності притягнуто близько 6 тисяч винних осіб, що становить 14,6% від загального числа виявлених правопорушень. Виникає питання: чому в такому випадку 85,4% службовців уникли реальної відповідальності? [2]

У листопаді 2011 р в Федеральні закони № 79-ФЗ і 25-ФЗ були внесені доповнення, що передбачають можливість звільнення державного цивільного, муніципального службовця у зв'язку з втратою довіри (табл. 13.3).

думки вчених

"Власне, введена в законодавство про державну та муніципальної службі Федеральним законом від 21 листопада 2011 № 329-ФЗ категорія" втрата довіри ", - зазначає С. Є. Чаннов, - має в своїй основі, по суті, саме презумпцію нелояльності службовця , яка вчинила певні корупційні правопорушення. Сам факт такого діяння, незалежно від провини службовця тягне неможливість довіряти йому в подальшому, незважаючи на те, що, можливо, ніяких негативних для суспільства і держави наслідків його діяння не спричинило і не могло спричинити . У той же час аналіз Федерального закону від 21 листопада 2011 № 329-ФЗ показує, що порушення державними і муніципальними службовцями певних заборон і невиконання обов'язків антикорупційного характеру розглядаються законодавцем в даний час як правопорушення, за які до них застосовуються заходи відповідальності у вигляді стягнень. Таким чином, в даному випадку мова йде не про застосування дисциплінарних пресекательних заходів, а про залучення службовців до відповідальності без урахування їх провини " [3] .

Таблиця 13.3. Підстави звільнення державних цивільних і муніципальних службовців в зв'язку з втратою довіри

Стаття 59.2

Федерального закону № 79-ФЗ

Стаття 27.1

Федерального закону № 25-ФЗ

Муніципальний службовець підлягає звільненню з муніципальної служби в зв'язку з втратою довіри у випадках вчинення правопорушень, установлених ст. 14.1 і 15 Федерального закону № 25-ФЗ

Неприйняття цивільним службовцям заходів щодо запобігання і (або) врегулювання конфлікту інтересів, стороною якого він є

Неприйняття муніципальним службовцям, що є стороною конфлікту інтересів, заходів щодо запобігання або врегулювання конфлікту інтересів є правопорушенням, що тягне звільнення муніципального службовця з муніципальної служби (ст. 14.1)

Неподання цивільним службовцям відомостей про свої доходи, витрати, про майно і зобов'язання майнового характеру, а також про доходи, витрати, про майно і зобов'язання майнового характеру своїх дружини (чоловіка) і неповнолітніх дітей або подання завідомо недостовірних або неповних відомостей

Неподання муніципальним службовцям відомостей про свої доходи, витрати, про майно і зобов'язання майнового характеру, а також про доходи, витрати, про майно і зобов'язання майнового характеру своїх дружини (чоловіка) і неповнолітніх дітей у разі, якщо подання таких відомостей обов'язково, або подання завідомо недостовірних або неповних відомостей є правопорушенням, що тягне звільнення муніципального службовця з муніципальної служби (ст. 15)

Участь громадянського службовця на платній основі в діяльності органу управління комерційної організацією, за винятком випадків, встановлених федеральним законом

Здійснення цивільних службовців підприємницької діяльності

Входження цивільного службовця до складу органів управління, опікунських або наглядових рад, інших органів іноземних некомерційних неурядових організацій і діють на території Російської Федерації їх структурних підрозділів, якщо інше не передбачено міжнародним договором Російської Федерації або законодавством Російської Федерації

Порушення цивільним службовцям, його дружиною (чоловіком) та неповнолітніми дітьми заборони відкривати і мати рахунки (вклади), зберігати готівкові грошові кошти і цінності в іноземних банках, розташованих за межами території Російської Федерації, володіти і (або) користуватися іноземними фінансовими інструментами

Представник наймача, якому стало відомо про виникнення у цивільного службовця особистої зацікавленості, яка призводить або може призвести до конфлікту інтересів, підлягає звільненню у зв'язку з втратою довіри також в разі неприйняття представником наймача заходів щодо запобігання і (або) врегулювання конфлікту інтересів, стороною якого є підлеглий йому цивільний службовець

Неприйняття муніципальним службовцям, що є представником наймача, якому стало відомо про виникнення у підлеглого йому муніципального службовця особистої зацікавленості, яка призводить або може призвести до конфлікту інтересів, заходів щодо запобігання або врегулювання конфлікту інтересів, є правопорушенням, що тягне звільнення муніципального службовця, що є представником наймача, з муніципальної служби (ст. 14.1)

Частиною 4 ст. 15 Федерального закону № 25-ФЗ додатково передбачається, що особи, винні в розголошенні відомостей про доходи, витрати, про майно і зобов'язання майнового характеру муніципальних службовців або в використанні цих відомостей в цілях, не передбачених законодавством РФ, несуть відповідальність відповідно до законодавства РФ . Аналогічні норми містяться в ч. 5 ст. 20 Федерального закону № 79-ФЗ.

Федеральним законом № 79-ФЗ передбачено особливий порядок застосування стягнень за корупційні правопорушення (ст. 59.3). Зокрема, стягнення, передбачені ст. 59.1 і 59.2 Закону, застосовуються представником наймача на підставі доповіді про результати перевірки, проведеної підрозділом кадрової служби відповідного державного органу щодо профілактики корупційних та інших правопорушень, а в разі, якщо доповідь про результати перевірки прямував до комісії з врегулювання конфліктів інтересів, - і на підставі рекомендації зазначеної комісії.

С. Є. Чаннов звертає увагу на те, що відповідно до ч. 2 ст. 59.3 Федерального закону № 79-ФЗ потрібно при застосуванні стягнень, передбачених ст. 59.1 і 59.2 цього Закону, враховувати ті ж обставини, які враховуються при застосуванні дисциплінарних стягнень до цивільних службовців, за винятком ступеня їх провини [3] . Такий підхід видається, можливо, і логічним, і виправданим для органів публічної влади, однак йдуть врозріз з рішеннями Конституційного Суду РФ, який неодноразово звертав увагу на обов'язкову наявність провини при залученні до відповідальності.

  • [1] Мова йде про прийняття Федерального закону від 25 грудня 2008 року № 273-ФЗ "Про протидію корупції" (далі - Федеральний закон № 273-ФЗ) і внесення змін в ряд федеральних законів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим федеральним законом.
  • [2] Буравлев Ю. М. Юридична відповідальність державних службовців, обумовлена оцінкою ефективності службової діяльності // Державна влада і місцеве самоврядування. 2012. № 4. С. 32-35.
  • [3] Чанное С. Є. Дисциплінарне примус як засіб забезпечення службових правовідносин: сучасний стан і перспективи // Адміністративне право і процес. 2012. № 7. С. 13-18.
  • [4] Чанное С. Є. Дисциплінарне примус як засіб забезпечення службових правовідносин: сучасний стан і перспективи // Адміністративне право і процес. 2012. № 7. С. 13-18.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Аудит та Бухоблік
Банківська справа
БЖД
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Нерухомість
Менеджмент
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
Соціологія
Статистика
Техніка
Страхова справа
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Пошук